10 tipov ako zariadiť malú spálňu?

V našich spálňach sa najviac odráža nás súkromný život, vkus i štýl. Na toto pokojné a bezpečné útočisko sa uchyľujeme pred okolitým svetom. Zariadenie a vybavenie spálne má pôsobiť harmonickým a upokojujúcim dojmom. Majitelia spální malých rozmerov v nich musí maximálne zužitkovať obmedzený priestor.

spálňa

1. Upratovanie a striedmosť

Poriadok, praktickosť a dobrá organizácia sú podmienkou k tomu, aby ste sa aj v malom priestore cítili uvoľnene a príjemne. Zbavte sa preto všetkého, čo nepotrebujete a čo by vám v spálni zbytočne zaberalo miesto. Šetrite nábytkom i dekoráciami. Záležať si dajte na bytových textíliách, ako sú záclony, závesy, prikrývky na posteľ, kvalitné posteľné obliečky, plachty a príjemné vankúšiky.

2. Využite miesto

Využite úložný priestor okolo múrov. Namiesto samostatných kusov nábytku voľte vstavané skrine od podlahy k stropu tak, aby miestnosť pôsobila vzdušným dojmom. Zvoľte nábytok svetlejších farieb, kombinuje zaujímavé materiály, ako je sklo a zrkadlové plochy. Do horšie prístupných miest uskladnite sezónne oblečenie a veci, ktoré nepoužívate tak často.

3. Kreatívne boxy

Veľa moderného nábytku ponúka aj kreatívne a dômyselne riešené úložné priestory, ako sú dekoratívne úložné krabice, boxy alebo koša. Tieto zaujímavé a praktické interiérové doplnky môžete zakúpiť aj samostatne a vložiť do skríň.

4. Kúzelné komody

Komody sú výborné aj do spálne. Ak sem chcete dať okrem vstavaných skríň aj praktický a elegantný kus nábytku, ide o ideálnu voľbu. Ponúka dostatok úložného priestoru aj praktickú odkladaciu plochu. Ani malej spálni neuberú na vzdušnosti.

5. Výber postele

Posteľ je základom každej spálne. Pokiaľ ju využívate len na spanie, zvoľte si väčšiu posteľ, aj keď zaberie väčšinu priestoru v miestnosti. Môžete oželieť čela aj bočnice a zvoliť postele s jednoduchou konštrukciou. Dajte si záležať aj na výbere kvalitného roštu a matracov. Odporúčame ich tiež vybaviť chrániče matracov.

6. Zvoľte svetlé farby

Biela farba je jasnou voľbou, ak chceme miestnosť zväčšiť a presvetliť. Môžete tiež spálňu ladiť do jemných pastelových farieb. Výraznejšie prvky môžu tvoriť obliečky na vankúšiky, prikrývky na posteľ, koberčeky, lampy a závesy. Postarajte sa tiež o dostatok prirodzeného alebo umelého svetla.

7. Stavte na vzory, lesk aj pruhy

Využite optické klamy, ktoré dosiahnete pomocou farieb, vzorov a povrchových úprav. Malé miestnosti oživí svetlé, jasné a svieže odtiene, lesklé povrchy a čisté línie. Krásna je kombinácia svetlé drevené podlahy, bieleho stropu a svetlo zelených či žltých stien, ktorá dodá spálni svieži a upokojujúcu atmosféru. Pruhy opticky zvýši aj rozšíri priestor. Rovnako tak pomôžu veľké zrkadlá.

8. Relaxácia na prvom mieste

Aj do malej spálne môžete umiestniť menšie kreslo so stolíkom a lampou. Relaxačný kútik vám umožní stráviť chvíľku osamote. V spálni si môžete čítať, rozprávať po telefóne, alebo len odpočívať pri šálke čaju. Vaša oáza pokoja bude dokonalá.

9. Elektronika nepatrí do spálne

Snažte sa všetky elektrické zariadenia držať ďalej od spálne. Obmedzte ich na nevyhnutné minimum. Televízie, notebooky, rádiá a mobilné telefóny v spálni podľa odborníkov spôsobujú stres, úzkosť, depresiu, nespavosť a nesústredenosť. Ak sa ich nechcete vzdať, zatvorte ich do skrine.

10. Zvoľte si dominantný prvok

Posteľ je dominantným prvkom spálne, ktorý na seba strháva pozornosť. K ojedinelej atmosfére prispeje aj pekný obraz, lampa, závesy a posteľná bielizeň, ktoré môžu tvoriť v miestnosti neprehliadnuteľné akcenty a dodať jej osobitý ráz. Pri zariaďovaní spálne dajte hlavne na svoj osobný vkus, svoje potreby a preferencie. Vytvorte si z nej miesto pre seba a podľa svojich prianí. Vytvorte si oázu pokoja, ktorá je určená len pre vás.


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
1350 odberných miest po celej ČR a SK