Publikované dňa 23.6.2022

Ako často prať detské obliečky?

Hygiena je základným aspektom zdravia vášho dieťaťa. Musíte nájsť hranicu medzi snahou o úzkostlivú čistotu a normálnym zdravým prístupom, ktorý sa nakoniec stane v domácnosti rutinou. Jednou z najčastejších otázok rodičov je, ako často meniť posteľné obliečky pre deti?

Niektorí rodičia perú posteľné obliečky svojich detí len dvakrát do mesiaca, zatiaľ čo iní musia z rôznych dôvodov prať každý druhý deň. Vždy záleží na veku dieťaťa, na tom, ako sa v postieľke správa, a na vašich predstavách o čistote.

Vo všeobecnosti by sa mali obliečky pre bábätká, ktoré sú najviac náchylné na znečistenie, prať každé tri dni. Zvyšky mlieka, sliny, pot, to všetko priťahuje baktérie. Okrem toho si malé deti často strkajú do úst rohy obliečok alebo vankúšov, preto by sa postieľka mala pravidelne kontrolovať a meniť. Aj keď matrac chránime špeciálnym chráničom, ktorý zabraňuje úniku tekutín, postieľku by sme mali raz týždenne vyvetrať, vyčistiť všetky povrchy a matrac utrieť, aby sa na ňom neusadzoval prach a šupinky kože.

Pre najmenšie deti nie je vhodná deka, lepšia je ľahká prikrývka, ktorá sa dá vyprať celá. Pri väčších potomkoch zvyčajne stačí meniť posteľné obliečky pre deti len raz týždenne alebo podľa potreby, ak cyklus naruší nejaká „nehoda“ alebo rozliaty nápoj. Znečistené obliečky by sa mali vždy vymeniť za suché, pretože deti sú v priamom kontakte s obliečkami a predchádza sa tak vzniku plienkových vyrážok. To isté platí aj pre plachty.

Čím je dieťa staršie, tým menej často je potrebné meniť obliečky. Napriek tomu by to malo byť častejšie, ako keď meníte obliečky v spálni pre dospelých. Ak deti chodia spať výlučne po kúpaní, obliečky zostanú dlhšie čisté. Ak sa v horúcom letnom počasí potia, bude potrebné obliečky meniť častejšie. Alebo aspoň vankúš, ktorý to zvyčajne znáša najťažšie zo všetkých. Keď niekto v rodine ochorie, nezabudnite častejšie meniť obliečky a prať ich pri vyššej teplote 60°C, aby ste zničili choroboplodné zárodky.

Keď sa rytmus v domácnosti ustáli, je dobré zvoliť si „deň prania“. Pomôže vám dodržiavať frekvenciu výmeny obliečok a ušetrí vám čas pri organizovaní domácnosti. Ak sa budete riadiť zdravým rozumom a rešpektovať potreby detí aj dospelých, pri výmene posteľných obliečok určite nájdete zlatú strednú cestu.

  • Sme česká značka
  • Šijeme rozmery na mieru
  • 3000+ recenzií obchodu
  • Unikátne produkty
  • 30 dní na vrátenie tovaru
  • Doprava zadarmo od 80 €