Ako prať kuchynské utierky?

Látková utierka je v kuchyni niečo ako tvrdo pracujúci robotník. Slúži na utieranie riadu, občas utrie aj mokré ruky kuchára, chráni ruky pred horúcimi ušami hrncov na sporáku, v núdzi vlastným telom bráni rozliatiu čohokoľvek po linke či po podlahe. Na rozdiel od papierových utierok je možné ju používať opakovane niekoľko rokov.

Aby bavlnené utierky do kuchyne vydržali čo najdlhšie, treba venovať pozornosť ich správnej údržbe. Ako ukazuje zoznam možností použitia, často sa neubránime ani silnému znečisteniu, škvrnám a následnému zápachu. Ako utierky prať tak, aby zostali čisté, mäkké, voňavé a dobre sali vodu? Tu sú naše tipy:

  • Udržiavajte utierky v suchu. Po použití ich vždy zaveste, aby doschli, bez ohľadu na mieru znečistenia. Pokrčené vlhké utierky sú v kuchyni aj v koši na bielizeň zdrojom plesní a šírenia baktérií.
  • Utierky nie sú uterák. Používajte kuchynské utierky len na jeden konkrétny účel. Pokiaľ s nimi utierate riad, nepoužívajte ich ako uterák na ruky ani ako občasnú handru na utretie linky. Na mokré fľaky či veľké nečistoty použite papierové utierky.

  • Perte ich samostatne. Nikdy neperte kuchynské utierky spoločne s oblečením. Sú plné baktérií a nečistôt, nepridávajte ich do práčky ani k uterákom či k posteľnej bielizni.

  • Škvrny odmočte. Najlepšie ihneď po ušpinení utierky, zaschnuté škvrny preniknú do vlákien. Do vedra napustite horúcu vodu a rozmiešajte v nej trochu sódy, odstraňovača škvŕn, jadrového mydla alebo prášku na pranie. Utierky odmočte a potom operte.

  • Na zápach použite ocot. Pridanie bieleho octu namiesto aviváže odstráni zápach a osvieži vaše utierky. Aviváž nie je vôbec vhodná, zmenšuje totiž savosť materiálu.

  • Vyváranie nie je potrebné. Ak máte čisto biele bavlnené utierky, môžete ich prať až na 90°C. Pre bežnú údržbu ale úplne postačí program na 60°C, najmä pre farebné utierky. Sušte ich na priamom slnku alebo v sušičke, žehlenie je potom len na vašom rozhodnutí.

  • Rozlúčte sa včas. Každodenné používanie kuchynských utierok vedie prirodzene k ich opotrebovaniu, vzniku dierok, zaschnutých škvŕn, rednutiu materiálu. Občas pretrieďte šuflík a namiesto utierok, ktoré už doslúžili, si kúpte nové.


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
1254 odberných miest po celom Slovensku