Publikované dňa 27.4.2021

Ako prať obliečky: zásady správneho prania a odstránenia nečistôt

Správnym praním, sušením a žehlením predĺžite vašej posteľnej bielizni životnosť, odstránite baktérie a zlepší sa vám kvalita pokožky. Stačí dodržiavať pár jednoduchých krokov.

8 zásad pre správnu údržbu obliečok a ich dlhú životnosť

V tomto ucelenom prehľade zistíte, ako prať posteľnú bielizeň tak, aby bola vždy perfektne čistá a vydržala vám dlhé roky. Pri chybnom praní totiž dochádza k zbytočnému opotrebovaniu látky a strate farieb.

1. Posteľnú bielizeň perte naruby so zapnutými zipsami

Pred prvým použitím obliečky vždy vyperte. Zbavíte ich tým zvyškových farieb z výroby. Obliečky otočte naruby a perte ich zapnuté. Vďaka tomu farby zostanú stále žiarivé a obliečky budú dlho vyzerať ako nové.

 

2. Perte rovnaké farby naraz

Jednotlivé farby perte vždy oddelene. Rovnako, ako keď periete akékoľvek iné látky a oblečenie. Farby sa vďaka tomu nesperú a jednotlivé kúsky sa od seba navzájom nezafarbia. Obliečky ale netrieďte iba na biele a tmavé. Oddeľte od seba výrazné farby, vzory, šedú a čiernu. Inak sa farby sperú a vyblednú.

 

3. Neprepĺňajte práčku a vypranú bielizeň ihneď vyberte

Pri praní do práčky nepridávajte žiadny iný druh bielizne. Inak bude práčka príliš preplnená. Obliečky do práčky vkladajte voľne, rozhodne ich neskladajte. Látka potrebuje priestor, aby sa dobre vyprala a prací prášok sa dostal do všetkých záhybov.

Po vypraní obliečky čo najskôr vyberte z práčky a zaveste ich na sušiak. Sušte ich najlepšie naruby. Presne tak, ako ste ich vložili do práčky. Ostré slnečné lúče by mohli farby z obliečok vybieliť.

 

4. Nepoužívajte úsporné pracie režimy

Posteľnú bielizeň odporúčame prať na dlhší program. Pri krátkom programe sa látky nestihnú dostatočne vyprať a vyplákať. Prací prostriedok sa dostatočne nerozpustí a jeho zvyšky zostanú v látke.

Obliečky odporúčame prať na bežný bavlnený program. Niektoré práčky prípadne ponúkajú špeciálny program na obliečky či posteľnú bielizeň.

 

5. Nepoužívajte príliš veľa pracieho prostriedku

Kombinácia krátkeho pracieho programu a veľkého množstva pracieho prostriedku nie je pre posteľnú bielizeň vhodná. Hrozí, že sa prací prostriedok dostatočne nerozpustí a zostane usadený v látke. Radšej voľte dlhšie pracie programy a nepoužívajte prílišné množstvo pracích prostriedkov. V tomto prípade menej znamená viac.

 

6. Perte na predpísanú teplotu

Posteľné obliečky odporúčame prať pri teplote 40 až 60°C. Nebojte sa posteľnú bielizeň prať pri nižších teplotách. Už pri teplote 40°C dochádza k odstráneniu nečistôt a baktérií. Vďaka praniu na nižší stupeň sa látka neopotrebuje a vy jej tým zaistíte dlhú životnosť a stále farby. Bielizeň následne vyžehlite, zbavíte ju tým prípadných baktérií a roztočov. Ale pozor, niektoré materiály sa nežehlia. Patrí medzi ne napríklad krep alebo satén.

Na 95°C vyvarte biele bavlnené obliečky a damaškové obliečky. Tieto druhy obliečok odolajú vysokým teplotám a nepoškodia sa. Pri iných obliečkach pri tejto teplote dochádza k strate farebnosti a k zrazeniu látky.

 

7. Bielizeň sušte na čerstvom vzduchu alebo na nízku teplotu v sušičke

Posteľnú bielizeň odporúčame sušiť voľne na čerstvom vzduchu. Pokiaľ už sušičku máte a využívate ju, obliečky sušte na dlhší program s nízkou teplotou. Zle zvolený program by bielizeň mohol zraziť.

 

8. Pri žehlení dbajte na teplotu

Obliečky žehlite na teplotu podľa symbolu na štítku. Bavlnené obliečky môžete žehliť do 200°C, ale napríklad krepové alebo saténové obliečky sa nežehlia. Obliečky odporúčame žehliť naruby. Tak, ako ste ich vložili do práčky a následne usušili. Predĺžite im tým životnosť a zachováte žiarivé farby.

 

Na akú teplotu prať a žehliť jednotlivé druhy obliečok

V tejto sekcii si rozoberieme na koľko stupňov prať jednotlivé druhy obliečok, aký program a aké vysoké otáčky žmýkania zvoliť alebo na akú teplotu obliečky žehliť.

Správna voľba programu a nastavenie otáčok

Nastavenie konkrétneho pracieho programu záleží od typu vašej práčky. Mnoho práčok ponúka program určený na pranie obliečok, posteľnej bielizne alebo lôžkovín. Ak vaša práčka taký program nemá, zvoľte klasický program určený pre bavlnu. Nastavte potrebnú teplotu v rozmedzí 40 až 60°C a rýchlosť otáčok 1 000 až 1 200 za minútu. Rýchlosť otáčok nenastavujte najvyššie, aby nedošlo k poškodeniu vlákien a tvaru obliečky. Jeden prací cyklus trvá približne dve až tri hodiny. O jednotlivých pracích symboloch sa najviac dozviete v manuáli vašej práčky. Ako už sme si povedali vyššie, na pranie obliečok nepoužívajte krátke úsporné programy. Bielizeň by sa dostatočne nevyprala alebo by sa dokonca zničila.

Pranie a žehlenie jednotlivých typov obliečok

Každý materiál obliečok je špecifický a vyžaduje iný prístup. V nasledujúcej tabuľke nájdete najčastejšie materiály obliečok a odporúčania na ich údržbu.

Tabuľka: Pranie a žehlenie

Pracie symboly, s ktorými sa môžete u obliečok stretnúť

U posteľnej bielizne sa môžete stretnúť s rôznymi pracími symbolmi. Napovedia vám, ako obliečky najlepšie vyprať, aby mali stále žiarivé farby a vydržali vám dlho ako nové.

Tabuľka: Pracie symboly

 

Ako často meniť posteľnú bielizeň

Obliečky a lôžkoviny meňte ideálne raz za dva týždne. Sú však situácie, kedy je vhodné obliečky vymeniť čo najskôr. Je tomu tak napríklad po prebehnutej chorobe alebo počas návštevy, ktorá u vás prespáva. V lôžkovinách sa počas noci usadzujú baktérie a roztoče a pri nedostatočne častej výmene môže dochádzať k zdravotným problémom. Ak ste alergici, interval výmeny obliečky by mal byť kratší. Periny prezliekajte aspoň raz týždenne.

Extra hebké obliečky MIKROPLYŠ - vzor FAREBNÉ LÍSTKY NA SIVOBÉŽOVOM

  • Sme česká značka
  • Šijeme rozmery na mieru
  • 3000+ recenzií obchodu
  • Unikátne produkty
  • 30 dní na vrátenie tovaru
  • Doprava zadarmo od 80 €