Ako prať posteľné obliečky a plachty? Koniec nečistôt a baktérií

Na začiatok je dobré pripomenúť, že posteľné obliečky by sa mali pred prvým použitím vyprať. Zbavíte sa tak nečistôt z výroby a drobných nitiek. Nejde len o záležitosť pocitu čistoty, ale predídete tak možným vyrážkam a problémom s dýchaním počas spánku.

Ako často meniť obliečky?

Za normálnych okolností sa odporúča meniť obliečky aj plachtu aspoň raz za mesiac, nie je na škodu vykonať výnimočnú výmenu po chorobe alebo počas návštevy, ktorá u vás prespáva. Väčšinu materiálov je možné prať na vyššie teploty (viac na rozpisu podľa materiálov). Vyššie teploty (od 60°C) si poradí s roztočmi, baktériami a vírusmi, čo je vhodné najmä vtedy, ak pocítite nejakú chorobu a najmä ak ste alergický na prach a roztoče. V lete, kedy sa človek potí, sa taky v lôžkovinách množia veľa nežiaducich mikroorganizmov.

Exkluzívny ľanové obliečky - prírodné režné

Ako zaobchádzať s bavlnou?

Najjednoduchšie na údržbu je bavlna. Bavlnených plachiet a obliečok je na trhu celý rad. Okrem základnej bavlnenej bielizne narazíte často na damaškové obliečky, čo je jeden z najpríjemnejších a najlepších materiálov, ktorý si môžete dopriať. Bavlna je prírodný materiál, ktorý je možné prať, žehliť a sušiť na veľmi vysoké teploty. Nie nadarmo sa z bavlny šijú rúška. Väčšina bavlnených plachiet a obliečok zvláda pranie nad 60°C, na niektorých štítkoch nájdete ako povolené maximum teplotu 95°C.

Podobne možno zaobchádzať s bavlneným saténom. Pozor! Väčšina saténov na trhu je s prímesou umelých vlákien, avšak naše saténové obliečky sú zo stopercentného bavlneného saténu, ktorý je možné prať nad 60°C a žehliť na druhý stupeň. Oproti umelému saténu tento bavlnený satén nekĺže a nechladí, takže je vhodný pre použitie aj v zime.

 
Novinka
2 rozmery
Bavlnené posteľné obliečky - vzor 943 žlté a sivé cik-cak prúžky Bavlnené posteľné obliečky - vzor 943 žlté a sivé cik-cak prúžky
 
Novinka
2 rozmery
Bavlnené posteľné obliečky - vzor 959 hodvábna pierka na bielom Bavlnené posteľné obliečky - vzor 959 hodvábna pierka na bielom
Bavlnené posteľné obliečky - vzor 959 hodvábna pierka na bielom
Ušijeme pre vás
28,53 € od 24,45 € (-14%)
 
 
Exkluzívne ľanové obliečky - sivé Exkluzívne ľanové obliečky - sivé
Exkluzívne ľanové obliečky - sivé
Ušijeme pre vás
122,41 € 110,12 € (-10%)

Alternatívne prírodné materiály

Tí z vás, ktorí neradi žehlí, majú doma určite obliečky krepové; bielizeň zo špeciálnej mäkčené bavlny. Stále sa bavíme o bavlne, čo znamená, že aj krep môžete prať na 60°C. Krep vysokej kvality zvláda aj žehlenie a sušenie na najvyššiu teplotu. Tie isté vlastnosti má aj flanel, taktiež stopercentne bavlnený materiál.

Zaujímavým materiálom je ľan. Jedná sa o prírodný, mierne chladivý materiál, ideálne na leto. Pretože sa rád zráža, je dobré prať ho okolo 40°C, ale niektoré druhy znesú aj hygienickú hranicu 60 ° C. Ľan však počas prania lapá vlákenka iných látok, je preto vhodné prať ho oddelene alebo v obliečce.

S umelými vláknami opatrne

Do tejto kategórie môžeme radiť polyesterové vlákna: mikrovlákno a mikroplyš. Mikrovlákno a mikroplyš sú výborné materiály pre plachty a obliečky v zimnom období. Hrejú, nerobia žmolky a nekrčia sa. Tieto materiály sú vyrobené zo stopercentného polyesteru, ktorého nevýhodou je, že ho musíte prať len na nízke teploty (do 40°C).

Extra hebké obliečky MIKROPLYŠ - sivé

Univerzálne tipy na záver

Obliečky perte naruby a so zapnutými zipsami. Na gombíky a zipsy si dajte pozor, ak plánujete bielizeň mandlovat; to je možné urobiť len s našitím špeciálnych plastových gombíkov. Trieďte bielizeň podľa farieb a ideálne aj podľa materiálov, aby bolo možné prať bielizeň na jednu teplotu a za použitia jednotného pracieho prostriedku.

Hoci väčšina spomenutých materiálov zvláda pranie na vyššie teploty, pravidelné pranie za extrémnych podmienok znižuje životnosť bielizne a znehodnocuje farby. Čo sa týka prípravku, odporúča sa použitie pracieho gélu, ktorý sa lepšie rozpúšťa vo vode, a tiež použitie aviváže, ktorá posteľnú bielizeň zmäkčí tak, že je príjemne mäkká. Vedľa pranie obliečok a plachiet nezabúdajte tiež na pranie lôžkovín samotných, a to ako vankúšov, tak diek.

Komfortné lôžko


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
1350 odberných miest po celej ČR a SK