Ako si vybrať kvalitný a krásny obrus na každú príležitosť?

Obrusov existuje celý rad. Bavlnené, PVC, teflónové, saténové alebo napríklad damaškové. Ako si vyberiete ten pravý do vašej domácnosti? Poradíme vám.

Obrusy na bežné používanie

Existuje nepreberné množstvo látok a materiálov, z ktorých sa obrusy šijú. Najčastejšie sa stretnete s obrusmi zo 100% bavlny, 100% polyesteru alebo z kombinácie týchto dvoch materiálov. Tieto obrusy sú kvalitné, kúpite ich za rozumnú cenu a dobre vám poslúžia.

Bavlnené obrusy

Najbežnejšími obrusmi sú tie zo 100% bavlny. Najčastejšie sú ušité z bavlneného plátna s gramážou približne 145 g/m2. Výnimkou nie je ani vyššia gramáž. Tento typ obrusov vám dobre poslúži v domácnosti na jedálenskom stole, ale aj v reštauračnom zariadení. Klasikou je biely bavlnený obrus, ktorý môžete prať až na 90°C.

Bavlnený obrus so vzorom levandule

Obrusy z pevnejších dekoračných látok

Pevnejšie, nepriesvitné obrusy majú gramáž medzi 160 a 190 g/m2. Sú ušité z pevnejších dekoračných látok. V našej ponuke nájdete napríklad dekoračné látky Loneta alebo Kanafas. Práve pre Kanafas je typický motív kociek a hodí sa na chatu alebo do rustikálnych interiérov.

Dekoračný obrus Loneta

 

Obrusy s jednoduchou údržbou

Do domácnosti s deťmi alebo pre seniorov odporúčame teflónový obrus. Čím je špeciálny? Je vyrobený zo 100% polyesteru a opatrený teflónovou vrstvou. Tá neprepustí kvapalinu na stôl, ale udrží ju na povrchu látky. Obrus len zotrite vlhčenou handričkou a bude zase ako nový.

Prečítajte si: Teflónový obrus nielen ako záchrana pred neporiadnymi deťmi

Druhým veľmi dobre udržiavateľným materiálom sú PVC obrusoviny. Tento druh obrusoviny možno poznáte z domácností našich babičiek. Kvôli svojmu plastovému vzhľadu ale už nie je tak obľúbený.

 
16 rozmerov
Teflónový obrus - biely s bodkami - OVÁLNY Teflónový obrus - biely s bodkami - OVÁLNY
Teflónový obrus - biely s bodkami - OVÁLNY
Skladom
19,35 € od 15,71 € (-19%)

 

Obrusy na sviatočné príležitosti

Obrus na sviatočnú udalosť by mal byť špeciálny. A to ako materiálom, tak farebnosťou. Vybrať si môžete čisto biely bavlnený obrus alebo prémiové materiály. Medzi ne patrí napríklad satén alebo damašek. Veľmi pekne vyzerajú aj teflónové obrusy s lesklým prvkom. Sú vyrobené z kvalitného materiálu, ktorý dobre vyzerá a navyše sa ľahko udržiava. Keď sa vám počas oslavy na stôl vyleje víno, len ho zotrite a môžete pokračovať v hostine.

Slávnostne prestretým stolom by tiež mali dominovať obrusy sa sviatočným motívom. K jarnej výzdobe patria veľkonočné obrusy s motívmi kuriatok, kraslíc a kvetín. Na Vianoce ozdobte váš stôl vianočným obrusom s dizajnom snehových vločiek, škriatkov alebo trblietok. Ak máte radšej jednoduchosť, vyberte si jednofarebný obrus. Na vianočné sviatky sa hodí červený, biely alebo zelený. Príchod jari privítajte veselými farbami. Patria medzi ne žltá, oranžová alebo svetlo zelená.

 
15 rozmerov
Vianočný dekoračný obrus LONETA - vzor zasnežené mestečko
Vianočný dekoračný obrus LONETA - vzor zasnežené mestečko
Ušijeme pre vás
8,12 € od 5,51 € (-32%)
 
9 rozmerov
Veľkonočný obrus LONETA - vzor maľované modré kraslice - GUĽATÝ
 
16 rozmerov
Vianočný bavlnený obrus - vzor snehové vločky na červenom - OVÁLNY

Obrusy pre vonkajšie stoly

Pred nákupom obrusu na vonkajší stôl si najskôr rozmyslite, kde bude stôl umiestnený. Bude vonku a budú naň pôsobiť vonkajšie vplyvy ako slniečko a dážď? Alebo bude schovaný pod pergolou?

Pokiaľ bude obrus neustále vonku a bude vystavený dažďu, nechajte si ho ušiť zo slnečníkoviny. Tento materiál je nepremokavý a odolný voči všetkým vonkajším vplyvom. Používa sa napríklad na výrobu striešok k pergolám, na hojdačky alebo slnečníky.

Tmavo béžová slnečníkovina

 

Ďalšou možnosťou je obrus z PVC obrusoviny. Tento materiál je tiež veľmi odolný, jednu nevýhodu však má. Predáva sa v konkrétnej šírke a môžete si zvoliť iba dĺžku. Šírka väčšinou býva 130 až 140 cm.

Ak obrus bude schovaný pod pergolou, vyberte si teflónový alebo bežný dekoračný obrus.

Širokú ponuku obrusov nájdete na našom e-shope alebo vám ich ušijeme na mieru.


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
1740 odberných miest po celom Slovensku