Ako správne prať záclony a závesy, aby boli žiarivo biele?

Záclony, ktoré žiari bielou čistotou už na diaľku, sú snom každej gazdinky. Po pár rokoch používania majú však veľmi často zašednuté alebo zažltnutú farbu a stráca svoj pôvab. Prinášame vám pár rád, s ktorými budú vaše záclony znova oslnivo biele.

Pri správnom a šetrnom pranie vám môžu vaše obľúbené záclony slúžiť mnoho rokov a rovnako tak budú žiariť svoju oslnivú belosťou. Základom je šetrné pranie a jemná starostlivosť. Neperte je na teplotu vyššiu ako je 40°C, 30°C postačí. Voľte menej otáčok pri odstreďovaní. Podobne postupujte, keď periete farebné i jednofarebné závesy.

Namáčanie predovšetkým

Základom je namočení záclon do studenej vody. Môžete po vzore našich babičiek pridať soľ, sódu alebo kypriaci prášok do pečiva. Ich generácia používala aj Namo a dobre vedela prečo. Nechajte záclony v studenej vode aspoň hodinu, ale pokojne aj cez noc a potom ich vypláchajte. Studená voda z nich dostane usadený prach a oveľa lepšie sa vyperú do biela. Pred namočením ich môžete od prachu i vyklepať. Záclony môžete namočiť a vyplákať vo vani a potom ich nechať odkvapkať na šnúre nad ňou. Alebo je opatrne preniesť do práčky a jemne odstrediť, než ich dáte prať.

Ako prať záclony

Záclony dávajte do bubna práčky zložené, predídete tak ich roztrhnutiu aj veľkému pokrčenia. Môžete ich tiež vložiť do prací sieťky. Nedávajte ich nikdy viac, než je polovica bubna práčky. Zvoľte program na jemné prádlo a radšej aj s predpierkou. Teplota vody nesmie prekročiť 40°C. Žmýkací program radšej vynechajte a zvoľte jemné odstreďovanie. Stačí len krátke odstreďovanie na minimálny počet otáčok, teda 300 až 400, tesne pred vytiahnutím záclon z práčky. Sódu aj bieliace soľ možno pridať aj do prania.

Voľba pracieho prostriedku

Pátrajte po špeciálnych pracích práškoch a géloch pre záclonoviny. Vhodné je tiež na začiatku pridať bieliaci prípravok, ako je Savo na záclony, ktoré je prevenciou proti zašednutiu. Podľa vzoru našich babičiek by sme mohli odporučiť aj Škrobenku Z. Je určená práve na záclony, dáva sa do rovnakej priehradky ako aviváž na poslednú plákanie a záclony po nej budú žiarivo biele. Naviac vám na nich po zavesenie budú perfektne držať sklady. Výhodou sú aj jej antistatické účinky a vôňa čistoty. Záclony zaveste hneď po vypraní, krásne sa natiahnu, vyvesí a drží si formu. Odpadne vám tiež práca s žehlením. 

Praktické tipy a rady

Optického klamu žiarivo bielej farby tiež docielite pri použití kvapky modrého atramentu alebo modridla Ultramarín. Voálové záclony a organzy perte rovnakým spôsobom ako klasické záclony. Hladké voály a organzy radšej ešte mierne vlhké vyžehlite na strednú teplotu žehličky. Krešované voály sa nežehlia a po zavesenie na okno sa krásne vyvesí. Záclony, organzy, voály ani riasiaca stuhy na záclony a závesy nikdy nesušte v sušičke. Pri praní nepoužívajte aviváž ani zmäkčovadlá, mohla by narušiť štruktúru vlákien a záclony po nich často zažloutnou alebo zasadne. Rovnakým spôsobom perte aj bytový textil a závesy.


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
1254 odberných miest po celom Slovensku