Ako vybrať správnu veľkosť obliečok? Poradíme Vám!

Pred samotným výberom nových obliečok sa uistite, aké má Vaše prikrývka a vankúš rozmery. Nielen u obliečok do detských postieľok, ale aj u obliečok pre dospelých sa totiž môžete stretnúť s rôznymi rozmermi, ktoré zodpovedajú rozmerom vankúše a prikrývky.

Najprv zmerajte vankúš a prikrývku

Ak plánujete nákup posteľných obliečok, najprv si zmerajte veľkosť vankúše a prikrývky, pre ktoré obliečky nakupujete. Namerané rozmery vankúše a prikrývky často zodpovedajú rozmerom obliečky (rozmery prikrývky môžu byť o cca 5 cm menšia ako obliečky a to z dôvodu ľahšie výmeny). Tieto rozmery bývajú väčšinou uvádzané v centimetroch. V obchodoch sa najčastejšie stretnete s obliečkami, ktoré majú rozmer obliečky na vankúš 70x90 cm a rozmer obliečky na prikrývku 90x200, 90x220 alebo 200x220 cm. Balenie obliečky sa skladá minimálne z dvoch častí a to z obliečky na prikrývku a obliečky na vankúš. Problém tak nastáva v tom prípade, ak spíte na vankúši, ktorý má iný rozmer než 70x90 cm a alebo spíte na vankúši, ktorý je anatomický (oproti klasickom vankúši má nepravidelný tvar a mnohokrát býva vyššia).

U obliečok do detských postieľok sa môžete dokonca stretnúť s ešte viac rozmermi než u obliečok pre dospelých. Tu je teda potrebné prikrývku aj vankúš dôkladne zmerať a až na základe zistených rozmerov ísť obliečky nakupovať. V postieľkach sa najčastejšie používa vankúšik s rozmermi 40x60 alebo 50x70 cm. Perinky bývajú najčastejšie o rozmere 90x120, 90x130, 90x140 alebo 100x135 cm.

 

Najčastejšie rozmery obliečok

Rozmery obliečky na veľkú posteľ

Obliečky pre dospelých sa líšia dĺžkou aj šírkou obliečky na prikrývku, obliečka na vankúš potom býva väčšinou len v jednom rozmere a tým je 70x90 cm. Prikrývky respektíve obliečky na prikrývky majú buď klasickú či predĺženú dĺžku (200 alebo 220 cm), šírka je 140 cm a alebo v prípade obliečky na dvojlôžko je šírka 220 alebo 240 cm. U obliečky na dvojlôžko čiže tiež francúzskych obliečok sada obsahuje jednu obliečku na prikrývku a dve obliečky na vankúš. Najčastejšie sa môžete stretnúť s obliečkami o rozmere 140x200 a 70x90 cm, 140x220 a 70x90 cm alebo 240x200 a 2x 70x90 cm.

Máte vankúš s rozmermi menšími ako 70x90 cm? Nevadí!

Mnohým ľuďom vankúš s rozmerom 70x90 cm nevyhovuje a tak nezostáva nič iné, než si zakúpiť vankúš menšie. V tom prípade sa ale stretnete s problémom, keďže väčšina predajcov ponúka obliečky len v sade, ktorá obsahuje obliečku na vankúš s rozmerom 70x90 cm. Riešením je si nechať obliečky ušiť na mieru a alebo si nechať obliečku na vankúš prešiť a zmenšiť ju.

Obe tieto možnosti ponúkame, preto ak máte záujem o prešitiu obliečky na vankúš, túto požiadavku prosím uveďte do poznámky u Vašej objednávky. V prípade záujmu o ušitie obliečky na mieru nás prosím kontaktujte e-mailom na [email protected].

A čo prikrývka s rozmermi 135x200 cm? 

Mnoho predajcov, tak ako aj my, ponúka prikrývky o rozmere 135x200 cm. Tohto rozmeru sa ale nemusíte vôbec obávať, ba naopak. Prikrývka je o päť centimetrov užší z dôvodu ľahšie výmeny obliečky. Obliečky s rozmerom 140x200 cm sú teda ideálne aj pre prikrývku s rozmerom 135x200 cm.

 

Rozmery obliečok do postieľky

Detské postieľky a ich matrace sa najčastejšie vyrábajú v rozmere 120x60 a 140x70 cm. Na základe šírky postieľky je nutné zakúpiť vankúš a to buď v rozmere 40x60 cm alebo 50x70 cm. Veľkosť prikrývky býva rôzna, stretnúť sa môžete s rozmermi 90x120, 90x130, 90x140 či 100x135 cm. Aj v prípade detských obliečok do postieľok sa obliečky predávajú v sade, ktorá obsahuje ako obliečku na prikrývku, tak aj obliečku na vankúš. Musíte si teda postrážiť, aby zakúpená sada obliečok obsahovala správne rozmery obliečky na vankúš aj obliečky na prikrývku, čo niekedy býva problematické.

 

Na čo ďalšieho sa pri nákupe obliečky zamerať?

Zapínanie na zips, s gombíkmi alebo hotelovou vreckom?

V prípade nákupu obliečky do domácnosti si budete pravdepodobne obliečky vyberať s takým zapínaním, ktoré Vám čo najviac uľahčia výmenu obliečky. Tomu odpovedá zapínanie na zips. Avšak ak nakupujete obliečky do detských škôlok, penziónov či hotelov, kde sa perie v práčovniach a obliečky sa mandlují, zipsový uzáver nie je pre tieto účely vhodný. V tomto prípade odporúčame obliečky zakúpiť na gombíky a alebo s hotelovou vreckom, vďaka ktorej bude pre Vás výmena obliečky hračkou.

Predtým bola väčšina obliečok šitá so zapínaním na gombíky, ale v dnešnej modernej dobe už prevládajú obliečky so zapínaním na zips. Pokiaľ ale požadujete obliečky s iným spôsobom zapínania ako ponúkame, kontaktujte nás a my pre Vás ušijeme obliečky na mieru.

Materiál obliečky

Materiál obliečky je ďalším aspektom, na ktorý treba pri výbere obliečok myslieť. Bavlnené obliečky zo 100% bavlny, krepové obliečky alebo saténové či flanelové obliečky určite poznáte, ale sú materiály, s ktorými sa často nestretnete. Medzi ne patrí napríklad mikroplyšové, ľanové či damaškové obliečky. Každé z týchto typov (materiálov) obliečok je niečím speficické.

Bavlnené obliečky sú ušité zo 100% bavlneného plátna. Sú na dotyk hladké a vďaka prírodnému materiálu sú vhodné aj pre alergikov, ktorým zaistí pokojný spánok. Krepové obliečky sú ušité aj z bavlneného plátna, avšak na rozdiel od klasických bavlnených obliečok sú opatrené úpravou, vďaka ktorej je povrch obliečky krepovitú. Jeho hlavnou výhodou je, že sa nekrčí, teda sa nemusia žehliť. Klasické bavlnené aj krepové obliečky odporúčame pre celoročné použitie. Obliečky z bavlneného saténu sú ušité z veľmi kvalitných bavlnených priadzí a následne sa upravujú leštením, vďaka čomu sú saténové obliečky na dotyk veľmi jemné a na pohľad pôsobí luxusným lesklým dojmom. Flanelové obliečky sa vyrábajú z husto tkaného bavlneného plátna o vyššej gramáži a následne sú upravené tzv. "česaním". Vďaka tomu sú obliečky hrejivé a sú určené pre chladnejšie obdobie roka. Obdobné vlastnosti majú tiež mikroplyšové obliečky vyrobené z jemných polyesterových vlákien. Sú hebké a príjemné na dotyk, avšak hlavnou výhodou je vysoká hrejivosť. Ak ste milovníkmi luxusných prírodných materiálov, musíte vyskúšať ľanové obliečky.

 

Pamätajte aj na prestieradlo

Pri nákupe obliečky mnoho z Vás nakúpi aj prestieradlo, aby farebnosť obliečky pekne ladila s farebnosťou prestieradlá a celkovo s Vaším interiérom. Môžete sa stretnúť s dvoma typmi prestieradiel - prestieradla bez napínacej gumy (plachty) a napínacie prestieradlá. Plachty sa ďalej líši podľa materiálu a hlavne rozmeru. Tak ako pri nákupe posteľných obliečok, tak aj u nákupe plachiet musíte pamätať na rozmer plachty. Musíte si dopredu zistiť, akú má Vaša matrac šírku, dĺžku, ale aj výšku. Vyhnete sa tak nákupu príliš veľkého či malého prestieradlá.

Rozmer prestieradlá vs. rozmer matraca

U napínacích prestieradiel sa uvádzajú rozmery, ktoré zodpovedajú rozmerom matraca. Pokiaľ máte matrac so šírkou 90 cm a dĺžkou 200 cm, zakúpte napínacie prestieradlo o rozmere 90x200 cm. Väčšina napínacích prestieradiel je určená pre matrace do výšky cca 20 cm. Pokiaľ máte matrac vyšší, musíte sa pozerať po napínacích prestieradlách, ktoré sú pre túto výšku určené. V našom internetovom obchode môžete zakúpiť napínacie froté plachty pre matrace vysoké až 40 cm.

U plachiet teda u prestieradiel bez napínacej gumy sa neuvádza priamo rozmery matraca, ale rozmery plachty. Pre klasické jednolôžko (pre matrac o rozmere 90x200 cm) tak musíte zakúpiť plachtu s rozmermi 140x240 cm, aby mala plachta presah na založenie pod matrac.

Viac informácií k plachtám nájdete v našom sprievodcovi výberu plachiet.


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
1249 odberných miest po celom Slovensku