Publikované dňa 24.5.2022

Ako vyprať krv z textilu?

Keď sa spustí červená, je to vždy dôvod na zastavenie. Platí to aj v prípade, že ide o krv. Stačí drobné zranenie, krv z nosa alebo malé porezanie. Kvapky krvi ušpinia vaše oblečenie, topánky, bytový textil alebo sa ráno prebudíte v obliečkach s nechcenou škvrnou. Nie je ale potrebné panikáriť. Poradíme vám, ako jednoducho, rýchlo a lacno vyprať krv z textilu aj ako odstrániť zaschnuté škvrny od krvi.

Najlepší spôsob, ako dostať krv z oblečenia, je konať rýchlo. Čím rýchlejšie, tým väčšiu máte šancu na úspech. Je totiž oveľa ťažšie odstrániť zaschnutú škvrnu od krvi, než čerstvé kvapky.

1. Najdôležitejšia je voda

Najúčinnejším pomocníkom pri odstraňovaní krvi z textilu je obyčajná studená voda. Najprv vždy látku dlho preplachujte pod prúdom studenej vody. Pokiaľ je škvrna čerstvá, voda niekedy postačí na úplné odstránenie krvi. Ak sa ponáhľate, aspoň oblečenie alebo obliečky namočte do studenej vody a hlavne nenechajte krv zaschnúť.

Naším tajným tipom je kocka ľadu. Po prvom vyplákaní postriekanej látky pod studenou vodou, vezmite kocku ľadu a potierajte škvrnu. Kocky ľadu sú skvelé na škvrny na báze bielkovín, vrátane krvi a je možné ich použiť aj na obuv, matrace, koberce či ďalšie textílie, ktoré prúdom vody preplachovať nemôžete.

Zabudnite na pranie v teplej vode alebo dokonca vyváranie. Horúčavou by krv ešte viac prestúpila vláknami a zafarbila ich.

 

2. Pomocníci z domácich zásob

Pokiaľ samotná voda neodstráni krv bez zanechania škvrny, siahnite po silnejších prostriedkoch. Na krvavú škvrnu naneste soľ, peroxid vodíka alebo citrónovú šťavu. Nechajte chvíľu pôsobiť a opäť prepláchnite studenou vodou. Opakujte, dokiaľ škvrna nezmizne. Možno použiť aj pastu z jedlej sódy a trošky vody, prípadne rozdrvený aspirín. Aby ste jeden fľak nenahradili druhým, vyskúšajte reakciu látky na menej viditeľnom mieste.

Keď ste mimo domova a nikde nie je zdroj vody, skúste fľak od krvi aspoň nasliniť a potom utrieť do sucha. Vyzerá to nevábne, ale funguje to. Ľudské sliny obsahujú enzým, ktorý pomáha rozkladať organické škvrny vrátane krvi! Túto vychytávku oceníte obzvlášť na cestách, kde môžete využiť aj roztok na kontaktné šošovky.

Pokiaľ bielite škvrnu chemickými prostriedkami alebo aj soľou či peroxidom, vždy si najprv preštudujte ceduľku o zložení materiálu a údržbe. Fľak nikdy nedrhnite, radšej postup niekoľkokrát opakujte.

 

3. Ako dostať krv z prestieradiel a posteľnej bielizne?

Vaše prestieradlá a obliečky ľahko očistíte od krvi vyššie uvedenými postupmi. Len peroxid vodíka použite iba na biele alebo svetlejšie obliečky, pretože môže trvalo odfarbiť tmavšie látky. Perte v niekoľkých cykloch prania na nižšiu teplotu.

Skvelou alternatívou peroxidu vodíka v procese namáčania je biely ocot, ktorý navyše obliečky zmäkčí a odstráni zvyšky pracieho prostriedku. Nebojte sa zápachu, pretože ten po usušení zmizne.

Nikdy nesušte posteľnú bielizeň s doteraz neodstránenými stopami krvi v sušičke! Zapiekli by sa do materiálu naveky.

 

4. Džínsy a tmavé látky

Najmä pri džínsoch a tmavších látkach môže peroxid vodíka pôsobiť ako mierne bielidlo a zmeniť farbu. Preto po odmočení studenou vodou použite radšej prostriedok na riad, mydlo alebo šampón. Lepší efekt dosiahnete na záver jemným krúžením zubnej kefky.

Oblečenie, ktoré ste nahrubo zbavili škvrny operte v práčke s maximálnou teplotou 40 stupňov. Nikdy pri prvom praní nepoužívajte teplejšiu vodu.

Nikdy krvavú škvrnu nerozmazávajte. Pokiaľ nemôžete dať látku pod prúd vody, použite namočenú hubku alebo žinku a jemne sa škvrny dotýkajte, až sa krv začne uvoľňovať a vsakovať do huby či žinky.

 

5. Ako na zaschnutú krv?

Pomocou noža zoškrabnite vrstvu zaschnutej krvi z postriekanej oblasti. Namočte látku do studenej vody a nechajte dlho odmočiť. Podľa druhu materiálu potom postupujte s čistením ako v prípade čerstvých škvŕn, ale počítajte s tým, že proces bude vyžadovať vašu trpezlivosť a bude treba postupy niekoľkokrát opakovať.

  • Sme česká značka
  • Šijeme rozmery na mieru
  • 3000+ recenzií obchodu
  • Unikátne produkty
  • 30 dní na vrátenie tovaru
  • Doprava zadarmo od 80 €