Ozdobte si byt veľkonočným textilom podľa ľudových tradícií

Veľká noc je očakávaný jarný sviatok. Prináša so sebou teplejšie počasie, nové začiatky a taktiež mnoho ľudových tradícií. Ak radi zdobíte byt podľa ročného obdobia, na Veľkú noc sa vyšantíte.

Kedy oslavujeme Veľkú noc?

Veľká noc je pohyblivým sviatkom a oslavuje sa nedeľu nasledujúcu po prvom jarnom splne. V roku 2022 pripadajú veľkonočné oslavy na 15. až 18. apríla. Aby ste si sviatky užili v pokoji domova a nič vám nechýbalo, pripravte sa na ne s dostatočným predstihom.

 

Tradičné veľkonočné dekorácie

Do veľkonočných osláv sa premieta téma jari. Na stoloch sú vystavené ručne maľované kraslice, vo váze voňajú tulipány alebo bahniatka a poličky zdobia sošky zajačikov, sliepočiek alebo baránkov. Nezabúdajte ani na bytový textil s veľkonočným motívom. Máme pre vás jeden originálny tip: Vyzdobte si interiér podľa farieb, ktoré pripadajú na jednotlivé dni Veľkej noci. Pripravili sme pre vás veľkonočnú dávku inšpirácie.

Kvetná nedeľa

Počas kvetnej nedele sa zdobia kostoly vŕbovými vetvičkami. Tie symbolicky pripomínajú príchod Krista do Jeruzalema, kde ho ľudia vítali mávaním palmovými listami. Medzi ďalšie typické jarné kvety patria tulipány, prvosienky alebo bledule. Kvety nemusíte mať len vo váze. Kúpte si kvetinové dekoračné obliečky na vankúšiky a ozdobte s nimi pohovku alebo posteľ. Ako by sa vám páčil napríklad vzor lúčnych kvetov alebo fialových ružičiek?

Modrý pondelok

Modrý pondelok je posledný fašiangový deň. Kostoly sa zdobia modrým a fialovým súknom. Modrá a fialová sú farby Panny Márie, symbolizujú vernosť a pokánie. Aj vy si domov kúpte niečo v týchto odtieňoch. Napríklad modrý obrus alebo fialové prestieranie. Obe farby sa na jedálenskom stole budú krásne vynímať s čerstvými tulipánmi vo váze.

Šedivý alebo žltý utorok

Šedivý utorok je zasvätený veľkonočnému upratovaniu. Vymeťte z rohov prach, utrite pavučiny a kuchyňu rozžiarte žltými doplnkami. Žltý obrus je symbolom prvých jarných lúčov a navyše táto farba podporuje chuť do jedla. Výraznú farbu stlmí šedé prestieranie, ktoré vyzerá skvele samotné aj v kombinácii s ďalšími odtieňmi. Mimochodom, viete, že žltá a šedá boli farbami roku 2021?

Čierna streda

Počas čiernej stredy si kresťania pripomínajú zradu Ježiša Judášom. Tento deň je spojený s čistením komínov od sadzí. Čierna farba môže pôsobiť depresívne, na niektorých materiáloch ale vyzerá veľmi luxusne. Patria medzi ne napríklad čierne bavlnené saténové obliečky, alebo čierne bambusové uteráky. A pozor, podľa povery platí, že kto sa v tento deň mračí, zostane mu to po celý rok. Preto sa usmievajte a radujte zo života. A nielen v tento deň.

Zelený štvrtok

Zelený štvrtok je pre kresťanov dňom poslednej Kristovej večere. Podľa tradície by sme mali jesť zelené jedlá, ako je napríklad špargľa, hrášok alebo špenát. Nielen taniere, ale aj váš byt ozdobte zelenou farbou. Energiu vašej obývačke prinesú zelené dekoračné vankúšiky. Výborné veľkonočné pokrmy štýlovo pripravte v zelenej kuchynskej zástere s jarnými kvetmi.

Veľký piatok

Veľký piatok je dňom ukrižovania Ježiša Krista. Tento významný veľkonočný deň nie je spojený so žiadnou farbou, ale je opradený mnohými poverami. Napríklad sa otvárajú poklady v skalách alebo sa otvára pamätná hora Blaník. Tiež sa verilo, že sa na Veľký piatok mení voda z horských prameňov na víno. Na veľký piatok byt ozdobte veľkonočnými motívmi, napríklad veľkonočnými dekoratívnymi vankúšikmi a užite si deň voľna. Zaslúžite si ho.

Biela sobota

Biela sobota je dňom pred najvýznamnejším dňom veľkonočného týždňa. Tým je veľkonočná nedeľa. V sobotu zafarbite vajíčka a upleťte korbáč. Nezabudnite tiež na bielu výzdobu bytu. Periny povlečte do bielych obliečok a jedálenský stôl ozdobte bielym obrusom. Biela je farbou čistoty, nevinnosti a mieru. Je neutrálna a domáci textil v tomto odtieni využijete kedykoľvek počas roka.

Veľkonočná nedeľa

Je to tu. Prichádza Veľkonočná nedeľa, najvýznamnejší kresťanský sviatok a oslava zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Užite si Boží hod vo veľkom štýle. Jedálenský stôl ozdobte veľkonočným obrusom, do vázy naaranžujte čerstvé kvety a pustite sa do prípravy typických sviatočných jedál. Patrí medzi ne pečené mäso, mäsový vývar a samozrejme baránok alebo mazanec.

Červený pondelok

Veľkonočný, čiže červený pondelok je neodmysliteľne spätý s korbáčom a koledovaním. Vyšibané dievčatá budú podľa povier krásne po celý rok a muža za to odmenia maľovanými vajíčkami. Červená farba symbolizuje krv Kristovu a je aj farbou veľmi výraznou. Preto s ňou v interiéri nakladajte opatrne. Rozhodne sa hodí do kuchyne, pretože dodáva energiu a zvyšuje chuť do jedla. Zaobstarajte si červené prestieranie, červené podsedáky alebo červený obrus. Nemusí sa nutne konať o jednofarebné doplnky, naopak. Červená krásne vynikne napríklad na obruse s červenými ružami. Pokiaľ máte radi chalupársky štýl, zamilujete si prestieranie s veľkými červenými alebo malými červenými kockami.

 

Veľkonočný bytový textil si môžete ušiť aj sami podľa svojich predstáv. Vyberte si niektorú z našich veľkonočných látok v metráži a pustite sa do práce. Uvidíte, že vaše ručne vyrobené dekorácie budú obdivovať všetci koledníci.

 

Prajeme vám krásnu Veľkú noc,

Vaša Goldea


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
1254 odberných miest po celom Slovensku