Ako zariadiť praktickú a hravú izbu pre chlapca?

Izba pre chlapcov by mala byť predovšetkým praktická. Najdôležitejšia je kvalitná posteľ, písací stôl, ergonomická stolička a kreatívny kútik na hranie.

Chlapčenskú izbu rozdeľte do troch zón

Každá detská izba, či už pre dievčatá alebo pre chlapcov, by mala byť rozdelená do troch zón. Aké to sú? Na hranie, na štúdium a na spanie. Miesto na spanie by malo byť pocitovo bezpečné, ideálne v rohu miestnosti. Študijný a pracovný kútik zariaďte podľa veku dieťaťa. Malé deti nepotrebujú pracovný stôl a polohovateľnú stoličku. Postačí im priestor s kobercom a tabuľou, na ktorú si môžu kresliť. Deti v školskom veku však už potrebujú miesto na písanie domácich úloh a na štúdium. V tomto prípade je stôl a kvalitná stolička základ. Miesto na hranie by malo byť kreatívne a útulné. Vybavte ho úkrytom v podobe teepee a nezabudnite na dostatok hračiek.

 

Vyberte vhodný nábytok

Izbu pre chlapca zariaďte prakticky. Vyhnite sa zbytočným dekoráciám a stavte na účelnosť. Nevyhnutnosťou je kvalitná posteľ, písací stôl, stoličky a skrine. Detský nábytok môžete vyberať samostatne alebo v sade. Aký je medzi tým rozdiel? Samostatné skrine si nakombinujete presne podľa vašich potrieb a predstáv. Môžete zvoliť rôzne farby, veľkosti a materiál. Radšej to s kreativitou ale nepreháňajte. Ideálne zostaňte verní jednému až dvom materiálom a jednej hlavnej farbe. Zostavy sa predávajú v celku a najčastejšie obsahujú skrine, komody, posteľ a stôl. Celá izba vďaka nim vyzerá konzistentne. V prípade malých detí nezabudnite na koberec na hranie a starším chalanom kúpte pohodlnú sedačku alebo sedací vak.

Detská zostava ADEL A

Obrázek: Detská zostava ADEL A

 

Ozdobte chlapčenskú izbu štýlovým detským textilom

Chlapci nepotrebujú dizajnové vankúšiky, deky alebo závesy. V izbe by ale mali mať kvalitný koberec, prikrývku, vankúš a obliečky. Ak sú vaše ratolesti nadšenými fanúšikmi obľúbených detských hrdinov, máte vyhrané. Jednoducho im kúpte obliečky so Spidermanom, Ironmanom alebo Batmanom. Vyberať môžete aj obliečky podľa záujmov. Napríklad s autíčkami, vláčikmi alebo pirátmi. Pri výbere detského bytového textilu sa inšpirujte napríklad v našom článku, v ktorom sme zariadili izbu malému Alexovi.

 

Vymaľujte izbu tlmenými farbami

Premýšľate, ako vymaľovať izbu pre chlapca? Siahnite po tlmených a neutrálnych farbách. Patrí medzi ne biela, béžová, hnedá, čierna, modrá alebo zelená. Dajte si ale pozor, aby izba nepôsobila stiesnene. Svetlé farby miestnosť opticky rozšíria, tmavé ju naopak zmenšia. Pekne vyzerá napríklad kombinácia troch bielych stien a jednej farebnej. Podľa použitých farieb na stene voľte dekor nábytku. Miestnosti by mala dominovať jedna hlavná farba a dve doplňujúce.

Detský bavlnený záves s vláčikmi

Obrázek: Detský bavlnený záves s vláčikmi

 

Zariaďte izbu ako herňu

Celá miestnosť by mala pôsobiť útulne, upratano, ale tiež dostatočne chlapsky. Izba môže vyzerať ako vesmírna loď, pretekárske auto alebo pirátska kajuta. Chlapci určite ocenia vybavenie v štýle svojho obľúbeného športu. Napríklad sedací vak, ktorý vyzerá ako veľká futbalová lopta. Veľkú radosť svojim najmenším urobíte, keď im do izby zaobstaráte teepee alebo stan. Obľúbené sú úkryty všetkého druhu. Ideálne také, ktoré splynú s vybavením miestnosti. Môže to byť z troch strán uzavretá postieľka alebo bunker pod vyvýšenou posteľou.

 

Všetok detský bytový textil nájdete na našom e-shope. Alebo si vyberte niektorú z látok v metráži a ušite vašim najmenším originálny kúsok do detskej izby.


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
1740 odberných miest po celom Slovensku