Česká vianočná tradícia

Na čaro tradičných českých Vianoc nedáme dopustiť. Je to zrejme najvýznamnejšie rodinný sviatok v roku. Čas osláv narodenia Ježiška, vzájomného obdarovávania sa a jedenia cukroví sa udržuje vo väčšine českých rodín už niekoľko generácií.

V českých zemiach sa objavil vianočný stromček prvýkrát zrejme v roku 1812, keď ho vyzdobil riaditeľ Stavovského divadla J. K. Liebich na svojom libeňskom zámočku. Nový zvyk sa ujal najprv v bohatých meštianskych rodinách a až neskôr dorazil aj na vidiek. Avšak vianočná tradícia ako taká je oveľa staršia.

Mních Ján z Holešova popísal už okolo roku 1400 najbežnejšie štedrovečerné tradície na našom území. Dokázali by ste ich odhadnúť? Boli to pôst, pohostenie, almužna, vzájomné obdarovanie, príprava bieleho pečiva v podobe pletenca, krájanie ovocia, chodenie na koledu a kladenie slamy na podlahu.

Okrem tej slamy na podlahe sa toho veľa nezmenilo, však? Aj keď chcete mať všade upratané a vyzdobené, skúste to stihnúť počas Adventu. Na Štedrý deň neperte prádlo ani ho nevešajte a nemalo by sa ani zametať, prináša to smolu. Radšej si vopred kúpte nový obrus, prestieranie alebo záclony, aby mali Vianoce tú pravú sviatočnú atmosféru. Zapáľte oheň v krbe alebo aspoň pár sviečok a urobte si na seba čas.

       

Šupiny z kapra schovajte pod taniere, aby zabezpečili hojnosť budúci rok. Ak doma pečiete nielen vianočku, ale aj svoj vlastný chlieb, položte peceň do rohu stola. Budete mať podľa tradície celý rok čo do úst. Celkový dojem zo slávnostnej tabule podčiarkne tichá hudba. Schovajte mobilné telefóny, vypnite televíziu a počúvajte jeden druhého. Aspoň dovtedy, kým zazvoní Ježiško a nastane ten pravý vianočný zhon pod stromčekom.

Vianoce môžu byť skutočný čas radosti a veselosti, ak si ho sami nezničíme prílišnou túžbou po dokonalosti, hmotných darčekoch a veľkými očakávaniami. Skúsme trochu poľaviť z nárokov materiálneho sveta a trochu viac sa snažiť, aby všetkým bolo dobre pri srdiečku, a Vianoce budú aj tento rok úplne v pohode.


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
2707 odberných miest po celom Slovensku