Ako prať uteráky a osušky?

Napísané dňa: 20.06.2019

Vedieť správne vyprať uteráky a osušky nie je nič zložité, treba však dodržať určité pravidlá. Na čo si dať pozor pri praní uterákov? Pozrime sa, ako postupovať a ako uteráky sušiť. 

Aby nám uteráky dlho vydržali a dali sa dobre vyprať, musíme kúpiť kvalitné uteráky. Všímajte si použitého materiálu gramáže, dĺžky vlákien, farby i výrobcu. Gramáž by mala byť u uterákov a osušiek 450g/m2 a více. Uteráky by sa mali meniť a vyprať aspoň raz týždenne. Aby nám uterák vydržal v kvalitnej kondícii aj po mnohých pracích cykloch, odporúčame nerozhodovať sa len podľa ceny. Vsadiť na kvalitu sa rozhodne oplatí.

Čo robiť pred prvým použitím uteráka

Pred prvým použitím najprv uteráky a osušky dvakrát po sebe vyperte. Voľná vlákna sa v uterákoch uvoľní, ostatná sa zase naopak utiahnu a z uteráka sa navyše vyperú všetky chemické látky a zmäkčovadlá pridávaná pri výrobe. Uteráky neperte súčasne s oblečením obsahujúcim klasické a suché zipsy, ktoré majú ostré hrany a môžu z nich vyťahať vlákna. Ak vlákna z uteráka trčia, nikdy ich nevyťahujte a vždy je zastrihnite nožnicami. Vytiahnutí vlákien by narušilo ďalšie vlákna v uteráku.

Ako prať froté uteráky

Kvalitné froté uteráky a osušky môžete vždy vyprať na 60°C. Ak narazíte na symboloch pranie na nižšiu hodnotu, uterák nekupujte a hľadajte kvalitnejšieho dodávateľa. Treba pri praní rozlišovať aj podľa farby. Všeobecne platí, že by sa mali všetky uteráky a osušky prať bez aviváže.

Ako prať bambusové uteráky

Bambusové uteráky majú vďaka prímesi bambusových vlákien výborné vlastnosti a nezapáchajú ako klasické uteráky, pretože sú antibakteriálne. Bambusové uteráky a osušky sa musia prať na 40°C a hlavne bez aviváže, aby nedošlo k strate nasiakavosti. Sušiť by sa mali pri nižšej teplote.

Plážové osušky

Plážové osušky perte zvlášť a nepreplňujte nikdy práčku, vlákna sa môžu polámať. Osušky a uteráky perte vždy radšej zvlášť od ostatného prádla. Majú tendenciu vstrebávať farby z ostatného oblečenia, línat a zachytávať uvoľnené žmolky, vďaka čomu potom pranie stráca svoju účinnosť.

Pranie pracovných uterákov

Pracovné uteráky a uteráky pre hotely bývajú veľmi ušpinené. To nás láka pridávať väčšie množstvo prášku na pranie. Príliš veľa pracieho prášku ale uterákom a osuškám škodí. Viac pracieho prášku tak nikdy neznamená lepší výsledok, ale práve naopak. Príliš veľa pracích prostriedkov sa usadzuje v tkanine a farba bledne. Pri praní je vhodné dodržiavať odporúčania od výrobcu.

Prací prášok alebo gél

Použitie pracieho gélu je oveľa vhodnejšie, pretože sa rozpúšťa lepšie ako prací prášok. Môžete použiť aj gélové kapsule, ktoré majú ľahké dávkovanie. Je tiež dôležité oddeľovať od seba tmavé, svetlé či biele uteráky a vynechať aviváž. Používáním aviváže uteráky a osušky stráca savosť a hebkosť. 

Čo robiť, keď uteráky zapáchajú

Niekedy nám uteráky i po starostlivom vypraní nepríjemne zapáchajú. Na to existuje hneď niekoľko babských rád. Môžete do práčky pridať miesto aviváže jedno viečko octu od pracieho prostriedku. Ocot má vynikajúce dezinfekčné vlastnosti, odstráni mastnotu, špinu i pach a zafixuje farbu. Navyše zbaví vašu práčku vodného kameňa. Ocot pridajte aj do prvého prania. Namiesto octu môžete pridať aj jedlú sódu. Na bielenie bielych uterákov použite 100 mililitrov citrónovej šťavy na celú práčku. Aby ste zamedzili nepríjemnému pachu, uteráky po použití vždy poriadne vysušte a rozhodne je nenechávajte mokré v práčke.

Sušenie a žehlenie uterákov

Pri sušení v sušičke sú uteráky dokonale vysušené a nadýchané. Medzi praním a sušením je zľahka pretrepte. Nepoužívajte obrúsky do sušičky pre zmäkčenie prádla. Rovnako ako aviváž prádlo potiahnu voskovitú vrstvou, ktorá im zabráni dobre vstrebávať vodu. Uteráky môžete zavesiť aj von na čerstvý vzduch. Sušenie na priamom slnku ale ničia vlákna a zníži savosť, preto je dajte radšej pod striešku do tieňa. Nesušte ich na radiátoroch, inak stvrdnú a utieranie vlhkého tela nebude príjemné. Uteráky a osušky nežehlite, pretože strácajú savosť a vlákna sa oslabujú. Žehlí sa len ľanové uteráky.