Podľa čoho vyberať kvalitné uteráky a ako sa o ne starať?

Napísané dňa: 02.02.2017

Výber uteráka sa Vám môže zdať ako veľmi jednoduchá záležitosť. Môžete premýšľať len nad tým, ako veľký uterák práve potrebujete a ako ho farebne zladíte so svojou kúpeľňou. Opak je však pravdou a ak chcete uterák, ktorý Vám vydrží aj niekoľko rokov vo skvelom stave, je potrebné riadiť sa niekoľkými zásadnými pravidlami.

Materiál uterákov - aký zvoliť?

Môžete vyberať z nepreberného množstva bavlnených froté uterákov, ale aj z veľkého výberu uterákov z bambusového vlákna. Ponuka uterákov je v dnešnej dobe veľmi široká a každý materiál uteráka má svoje špecifiká.

Odporúčame nevyhľadávať uteráky s extra vysokou gramážou v domnení, že budú hebké, jemné a budú držať tvar a stálosť. Gramáž nijak zásadne neovplyvňuje tieto faktory a naopak predlžuje dobu sušenie uterákov a pri nesprávnom praní môže spôsobiť zmenu štruktúry uteráka. Ak hľadáte kvalitný hebký uterák, ktorý Vám poskytne maximálnu možnú starostlivosť, odporúčame uteráky s bambusovým vláknom. Tieto uteráky obsahujú 70% bambusového vlákna a 30% bavlny a vyznačujú sa predovšetkým svojou hebkosťou, nadýchanosťou a nádychom luxusného vzhľadu. U týchto uterákov Vás tiež poteší

Ak ste sa teda rozhodli vybaviť svoju kúpeľňu novými uteráky a osuškami, odporúčame, aby boli všetky jedného typu a z jedného druhu materiálu. Zdôvodnenie je prosté, jednak sa Vám podarí dotvoriť príjemnú atmosféru kúpeľne jednotným vzorom a tvarom a za druhé je to veľmi praktické predovšetkým z dôvodu prania a starostlivosti o uteráky.

Ako správne prať uteráky?

Pranie uterákov patrí medzi zásadný faktor pri starostlivosti o tento druh bytového textilu. Predovšetkým je dôležité zvoliť správny program a teplotu. Čo sa teploty týka, odporúčame uteráky prať na 40 stupňov Celzia, hlavne z dôvodu udržania ich tvaru a kvality. Ďalej je tiež lepšie sušiť uteráky v sušičke, pretože sa uterák zbaví veľmi rýchlo vlhkosti a nemôže tak dochádzať k nepríjemnému zápachu, ktorý môže vzniknúť pri zdĺhavom sušenia.

Oplatí sa investovať do kvalitného uteráka?

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Hneď na prvý dotyk totiž spoznáte rozdiel medzi lacným a kvalitným uterákom, postupom času sa tento faktor prejavuje stále vo vyššej miere. Našťastie u uteráka nie je mnohokrát nijako priepastná cenová hranica medzi uteráky klasické a vyššej kvality. Z mnohoročných skúseností Vám môžeme vrelo odporučiť bambusové uteráky, ktoré sú krásne hebké, jemné a majú výbornú savosť. U bambusových uterákov však treba dbať na teplotu prania pri 40 stupňoch Celzia, pretože vyššia teplota môže poškodiť bambusové vlákna a znížiť komfort uteráka.