Publikované dňa 4.2.2021

Kuchynská utierka: pomocník v domácnosti i dizajnová dekorácia

Kuchynská utierka je neodmysliteľnou súčasťou každej kuchyne. Poslúži vám ako pomocník v domácnosti a podčiarkne vzhľad interiéru. Prezradíme vám, aké sú najobľúbenejšie druhy utierok a ako by ste sa o ne mali starať.

Kuchynská bavlnená utierka KANAFAS - vzor veľké tyrkysovo-hnedé kocky

Druhy kuchynských utierok

Na trhu je k dostaniu veľké množstvo kuchynských utierok. Pozrime sa na jednotlivé druhy a ich vlastnosti podrobnejšie.

Klasické utierky na riad

Klasické kuchynské utierky sú vyrobené zo 100% bavlny. Ich cena sa pohybuje okolo 1,5 až 2 € za kus. Aké sú ich výhody? Sú lacné, ľahké a savé. Nevýhodou môže byť nízka gramáž 175g/m2, kvôli ktorej nie sú príliš pevné. Oceníte ich predovšetkým pri utieraní menšieho riadu.

Pestro tkané bavlnené utierky

Pestro tkané bavlnené utierky sú o triedu kvalitnejšie ako tie klasické. Medzi ich výhody patrí pevnosť, savosť a dlhšiu životnosť. V porovnaní so základnými bavlnenými utierkami majú vyššiu gramáž, ktorá je 230g/m2. Vyznačujú sa tradičnými tkanými károvanými a kockovaným motívmi.

Bambusové utierky

Bambusové utierky majú vysoký podiel bambusových vlákien. Najčastejší pomer je 70 % bambus a 30 % bavlna. Vďaka tomuto zloženiu majú úplne iné vlastnosti, než klasické bavlnené utierky. Sú mäkké a vysoko savé. Ich hlavná výhoda je ukrytá vnútri bambusového vlákna. Tento materiál bráni množeniu baktérií a rýchlo schne.

Vaflové utierky

Vaflové utierky spoznáte na prvý pohľad. Ako? Vyznačujú sa špeciálnou vaflovou väzbou, ktorá býva ozdobená dekoratívnymi výšivkami. Skvele vyzerajú, sú pevné a veľmi savé. Ideálny dizajnový doplnok do kuchyne, čo poviete?

Froté utierky

Froté utierky boli kedysi veľmi obľúbené. Dnes sa s nimi v domácnostiach stretnete minimálne. Využijete ich na utieranie riadu alebo ako uterák na ruky. Vyskúšajte s nimi vyleštiť sklo, výsledok vás nadchne. Ich drobnou nevýhodou je dlhšia doba schnutia.

 
 
Kuchynská froté utierka - vzor černice na bielom Kuchynská froté utierka - vzor černice na bielom

Ľanové a damaškové utierky

Ste milovníkom dobrého vína? Potom by vám doma nemala chýbať ľanová alebo damašková utierka. Oba materiály perfektne vyleštia sklo, nezanechávajú chĺpky, absorbujú vlhkosť a sú veľmi jemné. Vďaka svojim nadštandardným vlastnostiam sa hodia do reštaurácií a barov. Kuchynská utierka z ľanu je veľmi odolná a takmer nezničiteľná. Poradíme vám jeden praktický tip. Pred prvým použitím ju niekoľkokrát vyperte. Čím častejšie ľan periete, tým je jemnejší.

Ako sa starať o kuchynské utierky, aby vám dlho vydržali?

Kuchynská utierka prichádza do kontaktu s riadom, z ktorého jete. Preto by mala byť vždy čistá a v dobrej kondícii. Ideálnym riešením je mať v kuchyni jeden uterák na ruky a jednu utierku na riad. Zamedzíte tým šíreniu baktérií. Na vytiahnutie plechu z rúry alebo na chytenie teplého hrnca používajte kuchynské chňapky.

Pravidelná výmena kuchynských utierok

Utierky meňte aspoň raz týždenne. Ideálne každé tri až štyri dni. Zabránite tým množeniu baktérií a nepríjemnému zápachu.

Pranie kuchynských utierok

Ako prať kuchynské utierky, aby dlho vydržali? Je to jednoduché. Bavlnené utierky perte na 60°C a na bežný bavlnený program. Predtým sa odporúčalo utierky vyvárať a prať na 90°C. To je v dnešnej dobe zbytočné. Pranie na vysoké teploty plytvá elektrickou energiou a spôsobuje nižšiu životnosť materiálu. Bambusové utierky perte len na 40°C. Pri vyššej teplote by mohlo dôjsť k poškodeniu bambusových vlákien a tým k strate vynikajúcich vlastností bambusu. Kuchynské utierky sušte v sušičke na nízku až strednú teplotu alebo voľne na čerstvom vzduchu. Dobrou správou je, že kuchynské utierky nemusíte žehliť.

Aviváž a prípravok na odstránenie škvŕn

Pri praní nepoužívajte aviváž, aby nedošlo k strate mäkkosti a nasiakavosti látky. Je utierka veľa špinavá? Pred praním v práčke ju namočte a fľaky potrite prípravkom na odstránenie škvŕn. Nám sa osvedčilo žlčové mydlo. V prípade potreby nechajte utierku namočenú celú noc. Potom ju vyperte štandardným spôsobom.

Kuchynská vaflová utierka - vzor červené prúžky na bielom

  • Sme česká značka
  • Šijeme rozmery na mieru
  • 3000+ recenzií obchodu
  • Unikátne produkty
  • 30 dní na vrátenie tovaru
  • Doprava zadarmo od 80 €