Publikované dňa 4.2.2021
Kuchynská utierka: pomocník v domácnosti i dizajnová dekorácia
Kuchynská utierka je neodmysliteľnou súčasťou každej kuchyne. Poslúži vám ako pomocník v domácnosti a podčiarkne vzhľad interiéru. Prezradíme vám, aké sú najobľúbenejšie druhy utierok a ako by ste sa o ne mali starať.
Druhy kuchynských utierok
Na trhu je k dostaniu veľké množstvo kuchynských utierok. Pozrime sa na jednotlivé druhy a ich vlastnosti podrobnejšie.
Klasické utierky na riad
Klasické kuchynské utierky sú vyrobené zo 100% bavlny. Ich cena sa pohybuje okolo 1,5 až 2 € za kus. Aké sú ich výhody? Sú lacné, ľahké a savé. Nevýhodou môže byť nízka gramáž 175g/m2, kvôli ktorej nie sú príliš pevné. Oceníte ich predovšetkým pri utieraní menšieho riadu.




Pestro tkané bavlnené utierky
Pestro tkané bavlnené utierky sú o triedu kvalitnejšie ako tie klasické. Medzi ich výhody patrí pevnosť, savosť a dlhšiu životnosť. V porovnaní so základnými bavlnenými utierkami majú vyššiu gramáž, ktorá je 230g/m2. Vyznačujú sa tradičnými tkanými károvanými a kockovaným motívmi.


Bambusové utierky
Bambusové utierky majú vysoký podiel bambusových vlákien. Najčastejší pomer je 70 % bambus a 30 % bavlna. Vďaka tomuto zloženiu majú úplne iné vlastnosti, než klasické bavlnené utierky. Sú mäkké a vysoko savé. Ich hlavná výhoda je ukrytá vnútri bambusového vlákna. Tento materiál bráni množeniu baktérií a rýchlo schne.






Vaflové utierky
Vaflové utierky spoznáte na prvý pohľad. Ako? Vyznačujú sa špeciálnou vaflovou väzbou, ktorá býva ozdobená dekoratívnymi výšivkami. Skvele vyzerajú, sú pevné a veľmi savé. Ideálny dizajnový doplnok do kuchyne, čo poviete?
Froté utierky
Froté utierky boli kedysi veľmi obľúbené. Dnes sa s nimi v domácnostiach stretnete minimálne. Využijete ich na utieranie riadu alebo ako uterák na ruky. Vyskúšajte s nimi vyleštiť sklo, výsledok vás nadchne. Ich drobnou nevýhodou je dlhšia doba schnutia.
Ľanové a damaškové utierky
Ste milovníkom dobrého vína? Potom by vám doma nemala chýbať ľanová alebo damašková utierka. Oba materiály perfektne vyleštia sklo, nezanechávajú chĺpky, absorbujú vlhkosť a sú veľmi jemné. Vďaka svojim nadštandardným vlastnostiam sa hodia do reštaurácií a barov. Kuchynská utierka z ľanu je veľmi odolná a takmer nezničiteľná. Poradíme vám jeden praktický tip. Pred prvým použitím ju niekoľkokrát vyperte. Čím častejšie ľan periete, tým je jemnejší.
Ako sa starať o kuchynské utierky, aby vám dlho vydržali?
Kuchynská utierka prichádza do kontaktu s riadom, z ktorého jete. Preto by mala byť vždy čistá a v dobrej kondícii. Ideálnym riešením je mať v kuchyni jeden uterák na ruky a jednu utierku na riad. Zamedzíte tým šíreniu baktérií. Na vytiahnutie plechu z rúry alebo na chytenie teplého hrnca používajte kuchynské chňapky.


Pravidelná výmena kuchynských utierok
Utierky meňte aspoň raz týždenne. Ideálne každé tri až štyri dni. Zabránite tým množeniu baktérií a nepríjemnému zápachu.
Pranie kuchynských utierok
Ako prať kuchynské utierky, aby dlho vydržali? Je to jednoduché. Bavlnené utierky perte na 60°C a na bežný bavlnený program. Predtým sa odporúčalo utierky vyvárať a prať na 90°C. To je v dnešnej dobe zbytočné. Pranie na vysoké teploty plytvá elektrickou energiou a spôsobuje nižšiu životnosť materiálu. Bambusové utierky perte len na 40°C. Pri vyššej teplote by mohlo dôjsť k poškodeniu bambusových vlákien a tým k strate vynikajúcich vlastností bambusu. Kuchynské utierky sušte v sušičke na nízku až strednú teplotu alebo voľne na čerstvom vzduchu. Dobrou správou je, že kuchynské utierky nemusíte žehliť.
Aviváž a prípravok na odstránenie škvŕn
Pri praní nepoužívajte aviváž, aby nedošlo k strate mäkkosti a nasiakavosti látky. Je utierka veľa špinavá? Pred praním v práčke ju namočte a fľaky potrite prípravkom na odstránenie škvŕn. Nám sa osvedčilo žlčové mydlo. V prípade potreby nechajte utierku namočenú celú noc. Potom ju vyperte štandardným spôsobom.
- Sme česká značka
- Šijeme rozmery na mieru
- 3000+ recenzií obchodu
- Unikátne produkty
- 30 dní na vrátenie tovaru
- Doprava zadarmo od 100 €