Ako vybrať látky na obliečky a akým materiálom dať prednosť?

Radi šijete a chcete si ušiť obliečky podľa svojich predstáv? Poradíme vám, aké látky by ste si mali vybrať, aby sa vám v novej posteľnej bielizni spalo ako v bavlnke.

Základné pravidlá pre výber látky na ušitie obliečok

Ak sa chystáte ušiť vlastné posteľné obliečky, poobzerajte sa po takej látke, ktorá:

  • je z prírodného materiálu. Ideálne by sa malo jednať o 100% bavlnenú látku bez prímesí polyesteru.
  • gramáž medzi 125 a 200 g/m2. Látka nebude ani príliš jemná, ani príliš pevná.
  • certifikát OEKO-TEX, ak chcete obliečky ušiť pre deti.

Dbajte tiež na správnu dĺžku a šírku látky. Väčšina látok na obliečky je v rozmeroch 145 až 160 cm, prípadne v predĺženej dĺžke 200 cm. Počítajte aj s centimetrami navyše, ktoré pri šití spotrebujete a zašijete.

Druhy látok na obliečky

Obliečky si ušite z akéhokoľvek materiálu, ktorý vám je príjemný. Najčastejšie sa stretnete s bavlnou, krepom, flanelom, ľanom, damaškom alebo saténom. Aké látky si u nás môžete zakúpiť a ktoré sú vhodné na ušitie obliečky?

 

Bavlnené látky na jednofarebné obliečky

Obliečky z jednofarebného bavlneného plátna sú hladké, príjemné a veľmi obľúbené. Z našej ponuky si môžete vybrať jemné odtiene bielej, béžovej alebo napríklad hnedej. Tie sa hodia do každej domácnosti a pôsobia veľmi minimalisticky. Veselé farby zase rozžiaria spálňu. Pozor ale, aby vám nenarušili pokojný spánok. Do spálne sa nehodia energické farby, ako je napríklad červená alebo oranžová. Tie využite skôr na dekoratívne vankúšiky v obývacej izbe.

Vzorované bavlnené látky na štýlové obliečky

Vyhliadli ste si vzor, ktorý by sa vám páčil, ale nenašli ste v ňom obliečky? Ušite si posteľnú bielizeň sami. Bude to originálny kúsok, ktorý nikto iný nemá. Na obliečky sa hodia dizajnové vzory, ako sú napríklad prúžky, čriepky alebo mozaika. Na chate sa budú krásne vynímať kárované obliečky alebo tie s motívmi kvetov.

Bavlnené látky na detské obliečky

Deti budú nadšené z originálneho povlečenia s veselými motívmi. Vyberte si autíčka, lodičky, zvieratká alebo hviezdičky.

Na detské obliečky odporúčame bavlnené plátno s certifikátom Oeko-Tex 100. Ten vám zaručí, že pri výrobe neboli použité žiadne zdraviu škodlivé látky a materiál je vhodný aj pre tú najcitlivejšiu detskú pokožku. Látka by mala byť samozrejme hladká a príjemná na dotyk.

Bavlnené obliečky perte ideálne na 40°C, maximálne však na 60°C. Jedinou výnimkou sú biele bavlnené plachty a damaškové plachty. Tie môžete prať až na 90°C.

Krepové látky na obliečky

Ponuka krepových látok nie je tak veľká, pretože sa tento druh tkaniny využíva len na výrobu krepovej posteľnej bielizne. Nie je teda tak všestranná, ako napríklad bavlnené plátno. A čo to vlastne krep je? Jedná sa o 100% bavlnenú látku, ktorá vzniká krepovou úpravou. V našej ponuke nájdete rôzne motívy vhodné pre dospelých i deti. Krepové obliečky perte ideálne na 40°C, maximálne však na 60°C. Ich výhodou je, že sa nemusia žehliť.

Flanel vhodný ako obliečky na zimu

Flanelové látky sú vhodné predovšetkým do detských postieľok. Sú vyrobené zo stopercentnej dvakrát česanej bavlny a vďaka gramáži 195 g/m2 krásne hrejú. V našej ponuke nájdete predovšetkým detské motívy.

Flanelové obliečky perte na 40°C a žehličku nastavte na program bavlna alebo ľan.

 

Koľko látky je potreba na ušitie obliečky?

Látky vhodné na šitie obliečok majú šírku medzi 145 a 160 cm. Tento rozmer je ideálny na klasické jednolôžko alebo do detskej postieľky. Obliečky na dvojlôžko by mali byť široké minimálne 200 cm. Konečný rozmer závisí na veľkosti prikrývky. Ak sa vám nedarí zohnať vysnívanú látku v tomto rozmere, nezúfajte. Riešením je zošitie dvoch menších kusov látky tak, že uprostred obliečky sa zhora dole nachádza nenápadný šev. Nezabudnite do nákupného košíka pridať tiež látku na vankúš.

V prípade jednolôžka s rozmermi 140 × 200 cm a 70 × 90 cm je spotreba látky približne 510 cm. Z toho 410 cm pripadá na prikrývku a 100 cm na vankúš. U obliečky do postieľky s rozmermi 90 × 120 cm a 40 × 60 cm je spotreba látky približne 240 cm až 300 cm. Ak pre vás nie je dôležitý smer tlače motívu, vystačíte si s 240 cm. V opačnom prípade zvoľte minimálne trojmetrový pruh látky. U rozmerov 240 cm spotrebujete 190 cm na prikrývku a 50 cm na vankúš. Pri spotrebe 300 cm je to 250 cm na prikrývku a 50 cm na vankúš.

Nezabudnite tiež na zips alebo gombíky. Zipsy sa väčšinou predávajú v bielej farbe, ale zoženiete ich aj v iných odtieňoch. Aj keď bude zips schovaný za lemom látky, môžete ho farebne zladiť s obliečkami.

Celú ponuku látok na obliečky nájdete na našom e-shope.


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
1740 odberných miest po celom Slovensku