Poradca pri nákupoch behúňa na stôl: aký rozmer zvoliť?

Behúň na stôl, čiže stredový obrus, sa na stôl pokladá do jeho stredu, a to po celej jeho dĺžke. Práve preto mávajú behúne z estetických dôvodov vždy presah cez dĺžku stola. Aké rozmery by funkčný behúň mal mať, aby vám pomohol doladiť stolovanie do dokonalosti?

behúň na stôl

Čo je to behúň a na aký stôl sa hodí?

Behúne sa stali obľúbeným spôsobom zdobenia stola a naraziť tak môžete na veľkonočné behúne aj vianočné behúne. Jednak je možné nimi farebne a vkusne doladiť klasický slávnostný stôl a zároveň je možné ho vnímať aj ako minimalistický spôsob prestretia stola, ktorým nemôžeme nič pokaziť. Nutné je dodať, že behúne používame výhradne na stoly hranaté. Pre behúň existuje niekoľko rôznych pomenovaní, stretnúť sa môžete napríklad s názvom runner, napron alebo stredový obrus

Dĺžku a šírku behúňa voľte podľa rozmeru stola

Behúne by v strede stola nemali zaberať viac, než jednu tretinu šírky stola. Nemal by príliš zasahovať do miest, kde sa je; behúň na stôl má skutočne len dekoračnú funkciu a zdobí miesto, ktoré počas jedla nebýva aktívne využívané. Preto je vhodné, aby behúň nebol príliš široký. Na šírku stola 90 cm sa odporúča šírka behúňa cca 30 cm. Dĺžka behúňa by mala zodpovedať aspoň dĺžke stola, avšak ideálny je presah z každej strany aspoň 15 cm

Správny rozmer behúňa na stôl má aj svoje výnimky

Pri slávnostných príležitostiach je vhodný aj dlhší behúň (s presahom až 30 cm na každej strane), avšak dĺžka záleží na vašom vkuse a estetickom dojme, pretože každému stolu pristane niečo iné. Nie sú tu žiadne pevné pravidlá, ani spoločenské, ani dizajnové, ktoré by diktovali, aké by mal mať behúň rozmery. Avšak pokiaľ sa držíte vyššie uvedeného, potom ideálne rozmery behúňa pre stôl 150 × 90 cm sú 180 × 35 cm. V našej ponuke nájdete behúne na stôl v týchto rozmeroch:

Nezabúdajte ani na prestieranie

Ľubovoľné je tiež položenie behúňa. Je možné pod neho položiť čistý bavlnený obrus, biely, alebo inak zaujímavo tvoriaci farebnú kombináciu s behúňom, oboje potom môže ladiť tak s interiérom, ako s ďalšími predmetmi na stole. Zaujímavým variantom ladenia behúňa je farebná zhoda či podobnosť s prestieraním, ktoré rozdeľuje miesta na sedenie a vkusne dopĺňa voľné plochy na doske stola. Vďaka prestieraniu ochránite obrus či stôl pred poškodením. Zvlášť vhodné je prestieranie v prípade, že ste pod behúň obrus nepoložili a máte strach z ničenia povrchu dosky stola.


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
889 odberných miest po celom Slovensku