Prehoz na sedačku, kreslo alebo posteľ - akú látku vybrať?

Zaobstarali ste si nový kus sedacieho nábytku a máte strach, že sa vám rýchlo opotrebuje? Kúpte si na neho prehoz z vhodného materiálu. Ten by mal niesť tri základné vlastnosti. Aké materiály si pri výrobe prikrývky na posteľ alebo kreslo zvoliť a podľa akých kritérií?

Po prvé: materiál musí byť odolný proti oderu a tiež pevný. Mnohí zákazníci používajú prehoz práve preto, aby sa nepoškodila pekná sedačka alebo nezašpinili obliečky; odolná látka v prípade potreby ochráni povrch pred oderom.
Po druhé: materiál musí byť príjemný na dotyk. S najväčšou pravdepodobnosťou si budete na prehoz sadať alebo na ňom odpočívať, kontakt s ním by teda mal byť príjemný a pohodlný.
Po tretie: prehoz musia farebne ladiť so zvyškom interiéru, nebyť ako päsť na oko a vy sami by ste z neho mali mať dobrý pocit.

Pri výbere vhodnej látky na výrobu prehozu voľte niektorý z nasledujúcich materiálov.

1) Odolný prehoz z plyšu (leskyma)

Plyš je veľmi obľúbeným materiálom na ušitie prehozu, a to vďaka svojej vysokej odolnosti a dlhej životnosti, ktoré sú spôsobené štruktúrou tkaniny. Plyš v metráži je možné kúpiť jednoducho v metráži, avšak ak máte zámer použiť ho ako prehoz, je dobré okraje látky obšiť, aby sa kraje časom nezačali štiepiť. Keďže ide o materiál syntetický, je vhodné prať ho na nižšie teploty (do 40°C). Celková odolnosť materiálu tým ešte stúpne. Viac o plyšov sa dočítate tu.

2) Hrejivý prehoz z mikrovlákna

K výrobe prehozov na posteľ, kresiel alebo sedačiek je vhodné aj mikrovlákno. Mikrovlákno poznáte väčšinou v podobe diek alebo obliečok. Ide o materiál príjemný na dotyk, ale oproti plyšu je menej odolný. Mikrovlákno je skvelé pre svoju vysokú hrejivosť, čo oceníte hlavne v zime. Aj tento materiál je syntetický, pri praní teda neprekračujte teploty nad 40°C. Mikrovlákno sa nežehlia a nevytvára žmolky.

3) Prehoz z fleece - koniec žmolkov

Fleece sa veľmi podobá mikrovláknu. Hoci nie je primárne určený na ušitie prehozu, sekundárne nie je žiadny problém materiál takto využiť. Fleece sa nežmolkuje a je príjemný na dotyk. Zvláštnosťou vlákna je úprava antipilling, vďaka ktorej sa žmolky netvoria a vďaka ktorej je materiál príjemný na dotyk. Rovnako ako u plyšu alebo mikrovlákna je vhodný aj prehoz z fleece obšiť na okrajoch, aby sa pri praní nestrapkala látka.

4) Ľúbivý prehoz z dekoračné látky

Dekoračné látky sú primárne, ako názov napovedá, určené k dekoračným účelom. Šijú sa z nich vankúše, závesy a ozdobné obrusy. Nie je ale na škodu ušiť z nich aj prehoz. Dekoračné látky majú trochu vyššia gramáž, než bežná bavlna (okolo 190g/m2) a sú preto veľmi pevné. Poťahové a dekoračné látky môžete použiť k výrobe prehozu krátkej časti sedačky (napríklad miesto, kde sedáva váš pes alebo mačka). Látky majú krátky vlas oproti plyšu alebo mikrovláknu, ale stále sú pevné a odolné.

Prehoz pre Vás ušijeme na mieru

Potrebujete prehoz presne na vaše lôžko a nemáte nikoho, kto by vám ho ušil? Zvoľte si látku, rozmery a jednoducho nás kontaktujte na e-maile info@goldea.sk, kde sa môžeme dohodnúť na ušitie prehozu na mieru, a to aj so zapravenými okrajmi, ktoré predĺžia životnosť vášho tovaru.


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
931 odberných miest po celom Slovensku