Publikované dňa 3.3.2023

Veľkonočná príprava domácnosti v piatich krokoch

Veľkonočné sviatky sú jedným z prvých jarných impulzov pre poriadne prevetranie domácnosti. Či už sa tešíte na tradičnú pomlázku alebo si užívate voľné dni po svojom, je pekné stráviť čas v čistej a do jari odetej domácnosti. Prinášame vám päť jednoduchých tipov, ako si prípravu uľahčiť a stihnúť ju včas.

Upratujte podľa počasia

Aj keď Veľká noc tento rok spadá do astrologickej jari, krásne slnečné počasie nám nikto nezaručí. Aprílová Veľká noc môže priniesť záveje snehu alebo ostré slnečné paprsky, ktoré už poriadne hrejú a lákajú k pobytu vonku. Preto si rozhodnutia o tom, čo všetko zahrniete do upratovania, nechajte až na poslednú chvíľu. Aby vám po čerstvo vyleštených oknách nestekal dážď so snehom a zablatení koledníci nezašliapali napastovanú podlahu. Čo nestihnete upratať a vydrhnúť pred sviatkami, urobíte po nich. A nezabudnite, že na Veľký piatok by ste nemali prať, upratovať ani kopať v záhrade.

Ozdobte si vchod

Prvý dojem väčšinou rozhoduje, preto si nezabudnite slávnostne vyzdobiť vchod do domu alebo bytu. Zelený jarný veniec si môžete upliesť aj sami, prípadne si ho s deťmi vyrobiť z kúpených propriet. Postavte pred vchod vázu z prútím, povešajte pár farebných pentlí a na lavičku alebo stoličky v predsieni alebo hale pridajte pár pestrofarebných vankúšikov a ďalších nerozbitných dekorácií, ktoré priestor zútulnia a bez úhony zvládnu aj väčší nápor koledníkov naraz.

Pridajte farby a dekorácie

Veľká noc je farebná! Vyšperkujte si jedálenský kút veselým obrusom s jarnými motívmi, novými prestierkami alebo si zaobstarajte farebný záves, ktorý odláka pohľad od neumytých okien. Pridajte pár vkusných doplnkov, nafarbite vajíčka a pustite si nahlas svoje obľúbené hity. Jedinou výnimkou pre veľkonočné šialenstvo má vaša spálňa, kam nikto cudzí nesmie. Vo zvyšku domácnosti vám možno pôjde hlava okolo zo všetkých tých zajačikov, vajíčok, kuriatok a pučiacej zelene, ale vo svojej vlastnej posteli môžete pokojne zaľahnúť do čiernych, režných alebo bieloskvúcich obliečok.

Upečte niečo dobré

Najedený hosť rovná sa spokojný hosť. Nikto nebude jazdiť prstom po skriniach a hľadať prach, ak bude mať pred sebou čerstvý mazanec, vaječný koňak alebo kúsok bôčika s chlebom a uhorkou. Rozmaznávajte seba a svoju rodinu domácimi lahôdkami, ktoré krásne voňajú a božsky chutia. Už netreba sa postiť, teraz je čas experimentovať s čerstvými surovinami alebo oprášiť tradičné recepty po babičke. Dnes už sa v kuchyni držia pri platni ženy aj muži, takže necháme na vás, kto bude u vás doma piecť jidáše a kto pliesť pomlázku z vŕbového prútia.

Oslavujte spoločne

Každá poriadna gazdinka vie, že si má pred Veľkou nocou kúpiť niečo nové, aby ju baránok nepokakal. Kreditná karta možno vyroní nejakú tú slzu, ale spokojná žena robí spokojnú domácnosť. Túto tradíciu nedoporučujeme meniť ani prehliadať! Či už vyzdobíte domácnosť alebo seba, podeľte sa o všetky novinky a radosti so svojimi kamarátmi, rodinou, susedmi. Zdieľaná radosť je tá najväčšia a pri návšteve vždy najviac chutí.

 

Tak šťastnú a veselú Veľkú noc!

  • Sme česká značka
  • Šijeme rozmery na mieru
  • 3000+ recenzií obchodu
  • Unikátne produkty
  • 30 dní na vrátenie tovaru
  • Doprava zadarmo od 80 €