Závesy a záclony - sú stále v móde?

Pri zariaďovaní bytu si možno kladiete otázky: je ešte nutné mať doma závesy? Na čo sú vlastne závesy a záclony využiteľné v súčasnosti, keď veľa ľudí využíva iné, alternatívne metódy zatienenie bytu? Aké dôvody majú tí, ktorí sa predsa len rozhodnú přivrtat garniža a zavesiť závesy? Aký výber ponúkajú obchody s metráží?

Dekoračné závesy a záclony patrí medzi najdôležitejšie bytové doplnky

Záclony a závesy sa snáď po celú dobu svojej existencie využívajú nielen ako zatemňovacia prvok ochraňujúci súkromie obyvateľov domu či bytu, ale aj ako farebný doplnok bytu, často ladiace s ostatným bytovým textilom domácnosti. Starobylé zrubové domčeky by neboli samy sebou bez farebných vyšívaných závesov. Dekoračné závesy a záclony sú prvkom, bez ktorého si ešte dnes, v dobe rozšírenie zatemňovacích žalúzií, stále veľa ľudí nevie predstaviť vybavený interiér a okná im bez textilu pripadajú holá.

V podstate potom nezáleží na tom, či závesy využijete prakticky, pretože aj stiahnuté v okrajoch okien plní svoju funkciu a dolaďujú farebne interiér. Dekoračné závesy môžu v interiéri fungovať ako nositeľ farebného prvku v inak jednofarebnom a vágnym priestoru; ako šperk, ktorý dokrášluje priestor vkusne decentnými farbami alebo nápaditými a veselými vzormi. Použité farby a materiály môžu úplne od základu zmeniť pôvodné vyznenie štýlu izby, v ktorom je umiestnime. Ak vás nezaujme ponuka závesov v obchodoch a máte garniža opatreného žabkami, ku ktorým sa zvyčajne závesmi pripínajú, stačí pozrieť sa na nejaké pekné látky v metráži a ak je to nutné, olemovať je. Jednoduchšie je ale kúpiť kusové dekoračné závesy.

U závesov sa často rieši problém vyblednutie farieb od slniečka, na druhú stranu prať biele závesy a záclony je potreba špecifickým spôsobom, aby zostali dlho krásne.

Záclony a závesy vám zaistí toľko dôležité súkromie

Nad záclonami a závesmi ako dôležitým prvkom v interiéri budete uvažovať zrejme najmä vtedy, ak žijete v byte, ktorý je ľuďom na očiach. Či už sú to susedia z vedľajšieho domu alebo okoloidúci, pohľady vonkajšieho okolia sú skrátka pre domácu pohodu nežiaduce. Cez deň, keď v interiéri nesvietime, nás dostatočne ochráni záclony. K dostaniu sú kusové záclony v daných dĺžkach a celistvých dizajnových modeloch. Ak máte viac okien odlišných šírok a chcete vo všetkých použiť jeden typ záclony, môžu vašu situáciu uľahčiť metrážové záclony.

Závesy zabezpečujúci súkromie vo chvíli, kedy po zotmení rozsvietime svetlo a náš byt sa tak stáva pre široké okolie otvoreným javiskom, možno zohnať v rôznych dĺžkach aj šírkach a hlavne farbách, čo vám dáva voľnú ruku pri výbere motívov. Mnohí zákazníci uprednostňujú pri nákupe záclony a závesy na mieru, aby mali istotu, že ich potrebám perfektne poslúži a nikde nezostane ani medzierka.

Zatemňovacie závesy pre pokojný a nerušený spánok v dokonale zatemnenej miestnosti

Opačný mechanizmus majú závesy zatemňovacie. Ich účelom je neprepustiť svetlo medzi dvoma závesom oddelenými priestormi. Takto môžeme zatemniť spálňu pred vonkajším svetlom, ako denným, tak umelým pouličným. Avšak zatemňovacie závesy sa často využívajú k oddeleniu väčších priestorov, napríklad v pracovniach, ktoré zároveň slúži ako spálňa. Za zatemňovacím závesom môžete nerušene spať, zatiaľ čo váš partner alebo spolubývajúci pracuje alebo si číta.

Zatemňovacie závesy šijeme zo špeciálnej trojvrstvovej látky Blackout. Práve prostredná z troch vrstiev má za úlohu neprepustiť svetlo z jednej strany na druhú. Zatemňovacie závesy majú tiež schopnosť udržať teplo, takže je možné tieto závesy použiť čiastočne ako ľahkú tepelnú izoláciu medzi priestormi.

Závesy môžu slúžiť na oddelenie miestností

Dlhými elegantnými závesy môžeme oddeliť miestnosti. Aj v tomto prípade využívame závesy ako praktický doplnok bytu. Hlavne v chodbách, ktoré bývajú často tmavé a holé, môžeme priestor presvetliť peknou jednofarebnou látkou svetlého odtieňa teplé farby. V prípade potreby súkromia medzi miestnosťami neoddelenými dverami závesy spustíme z dverného rámu a miestnosti oddelíme.

Ako už padlo vyššie, miestnosti možno oddeliť aj zatemňovacími závesy. Takto môžeme v chladnejších obdobiach odkloniť prievan v predsieni od zvyšku bytu vďaka ich schopnosti držať teplo aj chlad a odrážať je späť.


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
947 odberných miest po celom Slovensku