Publikované dňa 18.5.2022

Ako sa vyznať v rozmeroch lôžkovín?

Obliečky, plachty, jednolôžko, dvojlôžko a navyše rad rozmerov v centimetroch. Kto z nás by v hlave nosil rozmer svojej periny? Stačí v nej udržať všetky heslá a PIN k platobnej karte. Napriek tomu občas potrebujeme vedieť, ako správne nakúpiť novú posteľnú bielizeň a čím sa riadiť pri výbere veľkosti.

Najčastejším omylom je hľadanie obliečok s rozmerom 90x200 cm. Toto nie je rozmer bežnej prikrývky pre dospelého človeka, ale rozmer postele či matraca. V prípade 90x200 cm teda ide o rozmer takzvaného jednolôžka, v prípade 180x200 cm hovoríme o dvojlôžku alebo „letisku“ či o manželskej posteli. Prikrývky alebo periny bývajú väčšie, než je rozmer postele, aby sme sa do nich mohli zababušiť.

Základné obliečky na prikrývku pre jedného, teda jednolôžko, majú rozmer 140x200 cm. Pokiaľ ste basketbalista alebo modelka s dlhými nohami, sú súčasťou ponuky aj predĺžené dĺžky prikrývky a obliečky, a to v rozmere 140x220 cm. Obliečky na prikrývku pre dvoch, teda dvojlôžko, majú rozmer 200x200, 220x200 alebo 240x200 cm. Začína to byť zaujímavé, že?

To sú základné štandardné rozmery obliečok na prikrývku, ku ktorým bývajú pridané aj obliečky na vankúše v štandardnom rozmere 70x90 cm. Pokiaľ máte v posteli vankúšov niekoľko a každý inej veľkosti, pri kúpe obliečky už sa bez metra nezaobídete. Tu musíte mať v hlave veľkosti toho, čo máte v noci pod hlavou. Na rozmere prikrývky, matraca ani postele nezáleží.

Rozmer postele je naopak veľmi dôležitý pre výber plachty. Plachta je síce v skutočnosti väčšia, pretože musí matrac obopínať a pevne držať vďaka gumovému tunelu alebo založeniu pod matracom, ale rozhodujúca je veľkosť postele. Pre jednolôžko sa tak udáva veľkosť 90x200 cm, pre dvojlôžko 180x200 cm. Ale pri nákupe plachty sa riaďte nielen rozmerom postele, ale hlavne matraca. Je to chyták, pretože aj v manželskej posteli (dvojlôžko) môžete mať dva matrace s dvoma samostatnými plachtami pre jednolôžko.

Pokiaľ ste sa trochu stratili, prečítajte si náš ťahák ešte raz. Akonáhle túto vychytávku s rozmermi postelí, matracov, perín a vankúšov pochopíte, už vás pri výbere správnej posteľnej bielizne, plachty či postele nič nezaskočí.

  • Sme česká značka
  • Šijeme rozmery na mieru
  • 3000+ recenzií obchodu
  • Unikátne produkty
  • 30 dní na vrátenie tovaru
  • Doprava zadarmo od 80 €