Večerné rituály pre pokojný spánok detí

Materská láska je to, čo žena cíti, keď dieťa zaspí. A u oteckov je to úplne rovnaké. Pohľad na ticho spiace dieťa je pre každého rodiča sladkou bodkou za náročným dňom. Ako sa tejto chvíli priblížiť bez preliatych slzičiek a zbytočného kriku?

Jednou z možností je zavedenie spánkových rituálov. Každodenne sa opakujúce činnosti, ktoré dajú deťom v čase tesne pred zaspaním jasný poriadok. Pravidelná rutina má upokojujúci vplyv aj na rodičov a znižuje ich stres. Všetci vedia, čo sa bude diať, kým deti pôjdu spať. Doma, u starých rodičov, na dovolenke. Predvídateľný postup dáva deťom pocit bezpečia.

  • Vypnite všetku elektroniku, odložte mobilné telefóny. Urobte si hodinu času len pre svoje deti a venujte im svoju plnú pozornosť. Čas strávený hraním, rozprávaním sa s deťmi a spánkovými rituálmi je tou najlepšou investíciou pre harmóniu v rodine. Nenechajte si ju ukradnúť blikaním telefónu.
  • Rozprávajte sa s deťmi, čo cez deň zažili, čo sa im páčilo a čo nie. Dôležité je hlavne pozorne počúvať, dať im svoju plnú pozornosť. Posilníte vaše vzájomné puto a naučíte deti formulovať svoje myšlienky. Využite napríklad čas kúpania.
  • Čistenie zubov môže byť pre deti oveľa zábavnejšie, keď bude spojené s pochvalou za niečo, čo sa im v ten deň podarilo. Všímajte si aj malé veci. Povzbudivé slová hovorte celý čas čistenia zúbkov, aspoň dve minúty.
  • Čítanie kníh pred spaním je ďalším rituálom s mnohými vedľajšími efektmi. Okrem padajúcich viečok, v ideálnom prípade tých detských, rozširuje pravidelné čítanie alebo rozprávanie príbehov slovnú zásobu a posilňuje fantáziu. Pokojne sa pri posteli striedajte, ale nadväzujte na predchádzajúci deň.
  • Poprajte si dobrú noc. Pokojne môžete začať u plyšových hračiek, autíčok a bábik. A na záver si poprajte dobrú noc navzájom. Ak radi spievate, je uspávanka tou najlepšou bodkou. Zhasnite a vyčkajte, až dieťa skutočne zaspí alebo sa upokojí tak, aby zaspalo samo.
  • Keď sa nedarí zaspať, nepanikárte. Deti nie sú stroje. Vezmite ich do náručia, objímte ich s láskou a porozumením, aj keď už sa vidíte v duchu pri televízii alebo e-mailoch, ktoré musíte vybaviť. Pomôže aj cvičenie s dychom. Položte dieťaťu na bruško malého plyšáka a vyzvite ho, aby sa pokúsilo hlbokým nádychom a výdychom hračku zdvíhať. Cvičenie uvoľňuje napätie v tele.

 

Deti, ktoré dodržiavajú spánkové rituály, chodia spať skôr, dlhšie spia a menej sa v noci prebúdzajú. Tieto prínosy majú dlhodobý vplyv. Učia deti sebaregulácii a podporujú väzbu v rodine. Nastavenie režimu pred spaním uľahčuje udržanie zdravých návykov, aj keď deti vyrastú.

Urobte zo zdravého spánku prioritu a dodržujte režim aj cez víkendy, len s menším časovým posunom.


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
2670 odberných miest po celom Slovensku