Ako vybrať látky na závesy? Poradíme vám!

Závesy sú krásnym a originálnym doplnkom každého interiéru. Aké látky sú na ich ušitie najvhodnejšie a na čo všetko by ste si pri výrobe mali dať pozor?

Ako vybrať vhodnú látku na závesy

Máte chuť pustiť sa do šitia závesov? Skvelé. Máme pre vás dobrú správu. Závesy do okien ušijete takmer z akejkoľvek látky. Tým vám odpadá zdĺhavé vyberanie vhodného materiálu. Závesy sú však veľmi výrazným doplnkom interiéru, preto by ste nákupu látok mali venovať náležitú pozornosť. Dobre si rozmyslite, či záves bude slúžiť len na dekoráciu interiéru alebo by mal byť funkčným pomocníkom pri kompletnom zatienení a zatemnení miestnosti.

Ďalej si poriadne premerajte okna. Dôležitá je šírka a výška, od ktorej sa budú odvíjať rozmery závesov. U vzorovaných závesov si dávajte pozor na smer potlače. Mohlo by sa vám stať, že motív bude vo výsledku otočený o 90 stupňov.

Pri šití závesu pamätajte aj na ďalšie aspekty, medzi ktoré patrí napríklad spôsob uchytenia. Pokiaľ chcete záves uchytávať na háčiky, k látke zakúpte tiež vhodnú riasiacu pásku.

Pred kúpou látky na závesy vám odporúčame porozmýšľať nad:

  • účelom a funkciou závesov,
  • vzhľadom a štruktúrou závesov (nariasený alebo rovný záves, jednofarebný alebo vzorovaný, hrubší alebo hladký),
  • rozmery závesov,
  • spôsobom uchytenia závesu.

 

Blackout látky pre zatemňovacie závesy

Blackout závesy perfektne zatemnia celú miestnosť. Hodia sa do spální a detských izieb pre pokojný a ničím nerušený spánok. Blackout závesy sú vyrobené zo špeciálnych látok, ktoré sú zložené z dvoch až troch vrstiev. Jedna z nich je tá, ktorá neprepustí slnečný svit. Typickou vlastnosťou týchto zatemňovacích látok je vyššia hmotnosť. Zakúpite ich v šírke až do 300 cm. Skvele sa teda hodia do veľkých priestorov.

 

Ako vybrať zatemňovací záves alebo z akých materiálov sa vyrába zistíte v článku Zatemňovacie závesy - záruka dokonalého spánku celej rodiny.

 

Detské bavlnené látky do izbičky

Závesy v detskej izbe mávajú predovšetkým dekoračný charakter. Bavlnené látky nie sú typickou závesovinou, ale na ušitie dekoračného detského závesu sú dostačujúce. Detské bavlnené plátna sa ponúkajú napríklad v šírke 145 cm. Dávajte si pozor na smer tlače. U niektorých detských motívov sa vzor opakuje do šírky, nie do dĺžky.

 

Obľúbené dekoračné látky Loneta

Veľmi obľúbeným materiálom na šitie závesov sú španielske dekoračné látky Loneta. Tento druh látky ponúkame v jednofarebnom prevedení a tiež so vzormi. Krásne sú látky s motívom levandule, kvetín alebo bodkované látky. Látky Loneta majú gramáž 190g/m2 a skladajú sa z 55 % z bavlny a zo 45 % z polyesteru. Vďaka tomuto zloženiu sú veľmi vhodným materiálom na výrobu závesov. Ako je to možné? Jedná sa o pevnú a odolnú látku s kvalitnou potlačou. Závesy z týchto látok vám určite urobia radosť. Menším nedostatkom je to, že látky Loneta ponúkame len v šírke 140 cm. Po obšití látky získate šírku s rozmerom približne 135 cm. Riešením je, že na jedno okno ušijete dva závesy, ktoré budete odťahovať do strán.

 

Obdobným typom látok vhodných na závesy sú dekoračné látky s označením Verona. Pochádzajú z Talianska a vlastnosťami sú takmer totožné so španielskymi látkami Loneta.

 

Jednofarebné dekoračné látky Rongo

Látky Rongo sú veľmi obľúbeným materiálom na výrobu závesov. Jedná sa o obojstrannú jednofarebnú látku, ktorá je nekrčivá, hladká a s miernym leskom. Gramáž tejto látky je krásnych 185 g/m2. Výhodou týchto látok je veľmi jednoduchá údržba, nízka cena a šírka 150 cm. Látky Rongo ponúkame v širokej palete jemných aj výrazných farieb.

 

Kockové a kárované látky

Kocky a káro sú typickými motívmi látok na závesy na chalupu. Tento vzor nájdete na takzvaných kanafasových látkach, z ktorých ušijete podsedáky, obrusy alebo napríklad povlaky na vankúšiky. Celý interiér chalupy tak zladíte do jedného štýlu. Rustikálne vzory môžete tiež vyberať z károvaných motívov dekoračných látok Loneta alebo z bavlnených látok. Skvele vyzerajú aj kvetinové motívy, volány, ozdobné lemovky alebo stuhy.

 

Šijeme na mieru

Ak si na šitie závese netrúfate, nič sa nedeje. Závesy pre vás radi ušijeme. Vyberte si z našej ponuky závesov alebo nám napíšte na e-mail [email protected]. Dajte nám vedieť, z akej látky chcete závesy ušiť, požadované rozmery a spôsob uchytenia. My vám obratom zašleme cenovú ponuku.


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
1740 odberných miest po celom Slovensku