Kvalitné obliečky - ako rozoznať kvalitné obliečky od nekvalitných?

Chystáte sa kúpiť si nové obliečky? Nemajte strach poriadne vyberať a investovať do pohodlia a kvality. Správna voľba vám ušetrí veľa starostí a hlavne peňazí. V perinách strávime tretinu svojho života, preto nie je najlepší na lôžkovinách šetriť.

Základom je kvalitný materiál

Najlepšie je voliť prírodné materiály, najmä u saténov, ktorých lacné polyesterové napodobeniny nemajú dostatočné kvality pre potreby posteľných obliečok. Prírodné materiály (najmä bavlnu, bavlnený satén a damašek) je tiež možné prať pri vysokých teplotách, ktoré ničia roztoče, vírusy a baktérie.

Avšak mnoho nakupujúcich sa riadi gramážou, ktorá však nie je úplne podstatná. Dôležitejšie je hustota vlákna. V číslach sa udáva ideálna hustota vláken od 200 na štvorcový palec, avšak málokedy je tento údaj uvedený. Kvalitný materiál je utkaný z dlhých tenkých vlákien, vďaka čomu je možné aj pri nízkej gramáži vyrobiť ľahkú a hladkú látku. Dobrým príkladom je bavlnený satén. Látka by mala byť nepriesvitná, nesmiete vidieť naskrz. Na dotyk musí byť jemná a príjemná. Je farbená reaktívnymi farbami, ktoré sa vpíja hlboko do látky a nezapáchajú.

Nepodceňte kontrolu švov

Dobre si pozrite švy. Čím viac stehov na nich nájdete, tým budú pevnejšie a obliečky tak vydrží aj niekoľko rokov častého prania. Látka musí byť rovno strihaná a nesmie sa štiepiť. Na centimetra rubovej strany by ste mali nájsť až päť stehov na to, aby obliečky pevne držali a neroztrhli sa. Sledujte nielen rubovej švy, ale aj lemy na okrajoch látok.

Cena môže byť vodítkom

Nekvalitné obliečky bývajú skrátka až podozrivo lacné. Pokiaľ na takú cenu narazíte, skontrolujte ešte raz, či zloženie materiálu a hustota tkaniny stojí za ten risk. Adekvátna cena u obliečky znamená mnohé: látka je vyrobená v súlade s etickými pravidlami a bude vám slúžiť dlhé roky. Materiálu bola venovaná všetka starostlivosť, ktorú tkanina potrebuje k svojmu zušľachtenie.

Nebojte sa investovať do obliečok, ktoré vám budú celoročne príjemné a vydrží aj roky prania na vysoké teploty. Lôžkoviny vydržia dlhšie aj vtedy, ak zvolíte správne rozmery. Ak potrebujete poradiť, ako vybrať správnu veľkosť obliečok, prečítajte si náš článok na túto tému.


Zákazkové šitie z ponuky látok
Jedinečná ponuka viac ako 10 000 produktov
České produkty kvalitný bytový textil
30 dní na vrátenie od nákupu tovaru
1249 odberných miest po celom Slovensku